Co jest na czasie w budownictwie

budowa domu

Autor: TEKTUM
Źródło: TEKTUM
Moda dotyczy nie tylko strojów. Trendy zmieniają się podobnie często w przemyśle budowlanym.

Jeszcze paręnaście lat wstecz domy stawiało się i wykańczało w odmienny sposób niż aktualnie. Warto sprawdzić jak teraz stawia się domy, szczególnie jeśli planujemy budowę własnego domu.

Od kilku lat najczęściej wykorzystuje się sufity podwieszane. Pozwalają one na ładne przebudowanie na przykład mieszkania w kamienicy – jeżeli jest szczególnie wysokie, lub na właściwe rozprowadzenie przewodów od świateł, jeżeli chcemy montować w pomieszczeniu na przykład halogeny. technologia ta przydatna będzie też w branży muzycznej. Sale prób i studia zawsze mają podwieszony sufit, zasadniczo po to, aby można było właściwie go odizolować akustycznie. Tego typu twory powinny zostać jednakże odpowiednio zawieszone, żeby nie zagrażało nam żadne niebezpieczeństwo. Każdy remont czy przebudowę powinniśmy zlecać sprawdzonej ekipie.

Następnym trendem, który ostatnio zyskał na popularności są noski schodowe. Są to elementy montowane na stopniach, chroniące ich krawędzie i tym samym także zapobiegające ślizganiu się. Jeżeli mamy schody obłożone kafelkami, lub zbudowane z polerowanego drewna powinniśmy pomyśleć o zainstalowaniu nosków. Nie tylko ochronią stopnie przed uszkodzeniami ale także zagwarantują większe bezpieczeństwo.

budowa domu

Autor: Röben Polska Sp. z o.o.
Źródło: Röben Polska Sp. z o.o.

Gdy decydujemy się na postawienie własnego domu, na pewno mamy działkę. Możemy to wykorzystać i zamontować pod domem rury odwadniające. Takiego typu drenaż jest wskazany zwłaszcza w paru sytuacjach. Jeśli pragniemy mieć dom podpiwniczony, a poziom wód gruntowych jest wysoki absolutnie warto to zrobić. Unikniemy napływania wody do piwnicy. Także gdy budynek ustawiony jest na zboczu wykonajmy drenaż. Spływająca z góry woda (zobacz wycinanie stali) może spowodować szkody, a dzięki rurom odwadniającym uchronimy się przed tego rodzaju sytuacjami.

Budowa własnego domu wiąże się z projektowaniem, mnóstwem nakładów finansowych i często też ze sporą porcją nerwów. By uniknąć przynajmniej stresu podejdźmy do tematu metodycznie, rozplanujmy działania i róbmy wszystko po kolei. Najlepiej zgodnie z obowiązującymi trendami. Wówczas nasz dom będzie nie tylko użyteczny i bezpieczny ale również piękny i da nam schronienie na długie lata.