warning: Creating default object from empty value in /var/www/vhost/gap.org.pl/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Działania łączące się z obróbką cieplną stali – parę istotnych wiadomości

Wyżarzanie
Autor: Aaron Muszalski
Źródło: http://www.flickr.com
Usługi jak np. obróbka cieplna metali nie są powszechnie znane. Czynność ta będzie najpewniej nieobca tylko grupce profesjonalistów. Ten proces ma miejsce w wyżarzarce. Maksymalna temperatura tego urządzenia sięga ponad tysiąca stopni. Działanie to opiera się na rozgrzaniu elementów stalowych do określonego pułapu, a następnie wolnym ochładzaniu.

Czym są metale specjalistyczne?

Urządzenie ze stali
Autor: Nicholas Lundgaard
Źródło: http://www.flickr.com
Czym jest stal specjalna? Najprostsza odpowiedź to taka, że jest to stal o specjalnym zastosowaniu. Znaczy to jednak też coś więcej - w stali tego typu znajduje się więcej dodatkowych stopów, dzięki którym stal taka ma wyjątkowe względem do stali używanej na co dzień cechy. Stale specjalne mają cechy, które skutkują tym, że w trakcie jej obrabiania należy zachować nietypowe warunki, na przykład potrzebna jest bardzo skomplikowana obróbka cieplna. Wyróżnia się kilka rodzajów stali: stal nierdzewną, stal kwasoodporną, stal żarowytrzymałą, żaroodporną, magnetyczną i odporną na zużycie.