warning: Creating default object from empty value in /var/www/vhost/gap.org.pl/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Sukces krajowych odlewni

grzejnik ze stali nierdzewnej
Autor: Jaga
Źródło: Jaga
W branży motoryzacyjnej, przemysłowej czy maszynowej niezwykle istotne są produkty, jakie wytwarzane są metodą obróbki cieplnej. Części konstrukcyjne najczęściej nie mogą być zrobione inną techniką niż poprzez wyżarzanie.

Główne techniki jakie się stosuje w nowoczesnym obrabianiu metali i produkcji z nich różnych elementów.

płot
Od kiedy ludzkość nauczyła się topić rudy żelaza i wytapiać metal zaczęła się kolejna epoka w historii ludzkości. Zaczęły się wtedy również pojawiać całkowicie nowe możliwości wykorzystania uzyskanych metali, takie jak broń czy różne narzędzia. Przez wieki metody związane z odlewaniem metali były udoskonalane, przez co obecnie da się wytwarzać niezwykle precyzyjne elementy.

Gdzie możemy używać laserów? W jakiej branży jest to szczególnie wykorzystywane? Co musimy na ten temat wiedzieć?

laser
Autor: Maciej Wojnicki
Źródło: http://www.flickr.com
Czym jest laser? Jest to podniesienie mocy wiązki świetlnej przez zwiększoną emisję promieniowania. Generalnie, to urządzenie, które jest w stanie wyprodukować wiązkę silnego promieniowania elektromagnetycznego w palecie od nadfioletu, zahaczając o daleką podczerwień. Urządzenia takie stosowane są w różnych branżach, żeby wspomnieć o nich wszystkich musielibyśmy wydać całą książkę. Tutaj skupimy się na ciekawym urządzeniu, czyli znakowarka laserowa.

Do czego odnoszą się badania metalograficzne? Jak się je wykonuje, do czego służą i w jakiej sytuacji się przydają?

miarka
Autor: Lindab Group
Źródło: http://www.flickr.com
Metalograficzne badania mikroskopowe wykonuje się w celu zbadania mikrostruktury metali. Robi się je najczęściej przy pomocy mikroskopu optycznego, stosując do tego działania powiększenia od około 20 do aż 1800-krotnych. Stosowany do badań metali mikroskop, jest inny od znanych i bardziej popularnych mikroskopów biologicznych, gdyż oferuje obserwacje próbki w świetle odbitym od jej powierzchni.

Różnorodne zastosowania odlewów

odlewy
Autor: Internet Archive Book Images
Źródło: http://www.flickr.com
W dzisiejszym świecie znane są rozmaite nowoczesne technologie umozliwiające dokonywanie czynności dawniej całkowicie niemożliwych. Dzięki specjalistycznym urządzeniom różnego rodzaju możliwy stał się rozwój w rozmaitych dziedzinach życia, nierzadko bardzo przydatnych, jak przykładowo medycyna. Postęp ten wiąże się przede wszystkim z zastosowaniem różnorodnych coraz bardziej nowoczesnych urządzeń. A natomiast urządzenia te często złożone są z dużej liczby części, niektóre z nich posiadają złożoną budowę, a zbudowane są z rozmaitych materiałów.