warning: Creating default object from empty value in /var/www/vhost/gap.org.pl/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Sukces krajowych odlewni

grzejnik ze stali nierdzewnej
Autor: Jaga
Źródło: Jaga
W branży motoryzacyjnej, przemysłowej bądź maszynowej niezwykle ważne są wyroby, jakie tworzone są metodą obróbki cieplnej. Części konstrukcyjne zazwyczaj nie mogą być wyrobione inną techniką aniżeli poprzez wyżarzanie.

Główne techniki jakie się stosuje w nowoczesnym obrabianiu metali i produkcji z nich różnych elementów.

płot
Od kiedy ludzkość nauczyła się topić rudy żelaza i wytapiać metal zaczęła się kolejna epoka w historii ludzkości. Zaczęły się wtedy również pojawiać całkowicie nowe możliwości wykorzystania uzyskanych metali, takie jak broń czy różne narzędzia. Przez wieki metody związane z odlewaniem metali były udoskonalane, przez co obecnie da się wytwarzać niezwykle precyzyjne elementy.

Gdzie możemy używać laserów? W jakiej branży jest to szczególnie wykorzystywane? Co musimy na ten temat wiedzieć?

laser
Autor: Maciej Wojnicki
Źródło: http://www.flickr.com
Co to jest laser? Jest to podniesienie mocy wiązki świetlnej przez większą emisję promieniowania. Ogólnie, to urządzenie, które ma wytwarzać wiązkę mocnego promieniowania elektromagnetycznego w palecie od nadfioletu, aż po daleką podczerwień. Lasery stosowane są w różnych dziedzinach, aby powiedzieć o nich wszystkich musielibyśmy wydać dużą książkę. W tym artykule skupimy się na ciekawym urządzeniu, czyli znakowarka laserowa.

Do czego odnoszą się badania metalograficzne? Jak się je wykonuje, do czego służą i w jakiej sytuacji się przydają?

miarka
Autor: Lindab Group
Źródło: http://www.flickr.com
Takie badania przeprowadza się w celu zbadania mikrostruktury metali. Wykonuje się je bardzo często za pomocą mikroskopu optycznego, stosując do tego celu powiększenia od około 20 do nawet 1800-krotnych. Używany do badań metali mikroskop, różni się od znanych bardziej powszechnie mikroskopów biologicznych, ponieważ zapewnia obserwacje próbki w odbitym świetle od jej powierzchni.

Różnorodne zastosowania odlewów

odlewy
Autor: Internet Archive Book Images
Źródło: http://www.flickr.com
Współcześnie znane są różnego rodzaju innowacyjne technologie umozliwiające spełnianie czynności dawniej całkowicie niewykonalnych. Dzięki wyspecjalizowanym urządzeniom różnego typu możliwy stał się postęp w rozmaitych dziedzinach życia, nierzadko bardzo potrzebnych, jak przykładowo medycyna. Postęp ten związany jest w pierwszej kolejności z wykorzystaniem rozmaitych coraz bardziej nowoczesnych urządzeń. A natomiast urządzenia te nierzadko składają się z wielu części, niektóre z nich posiadają złożoną budowę, a zbudowane są z rozmaitych tworzyw.