Automatyka i elektronika w przemyśle

Dawniej płomień był zabójczym zagrożeniem. W zbudowanych najczęściej z drewna metropoliach, kiedy zapalił się jeden budynek, była szansa, że ogień pożre całe dzielnice. Wtedy nie funkcjonowała jeszcze skuteczna automatyka przemysłowa, która zabezpieczałaby domy i manufaktury.

afg, automatyka przemysłowa

Autor: www.afg.poznan.pl
Źródło: www.afg.poznan.pl

Obecnie nad zwykłymi obywatelami pieczę ma kompetentna straż ogniowa, a w przepastnych halach wytwórczych i hurtowniach są montowane zbawienne sprzęty, takie jak klapy (zapoznaj się z ofertą klapy dymowezobaczysz na tej stronie) dymowe. Tego rodzaju sprzęty mają za zadanie wypychanie dymu na zewnątrz, gdy w hali pojawi się ogień. To ważne dla zdrowia pracowników, którzy w trakcie pożaru są w hali fabrycznej. Innymi kluczowymi urządzeniami są czujniki dymu, które ostrzegają ludzi, gdy wyczują dym. To bardzo istotne, bo o wiele szybciej jest zdusić pożar (super ostrzegacz pożarowy), który jeszcze się nie rozpowszechnił. Niestety, wadą takich wykrywaczy jest to, że nierzadko fałszywie dzwonią, bo wyczuwają na przykład dym z papierosów. Wszelkiego typu zabezpieczenia przeciwpożarowe w nieruchomościach są systematycznie sprawdzane przez fachowców. Tutaj pełna oferta firmy

- strona główna

Innym rodzajem automatycznych aparatów są wielkie wywietrzniki, których zadaniem jest przewietrzanie sal. Takie aparaty są nieodzowne w instytucjach, w których zbierają się ludzie – na przykład w salach teatralnych albo kinowych. Pełnią one także ważną funkcję w sytuacji pożaru, bo umieją szybko przerzedzić niebezpieczny dla człowieka dym. Warto wiedzieć, że w czasie pożaru większość osób umiera z przyczyny szkodliwych wyziewów, spowodowanych przez tlące się sztuczne materiały.

Warto wiedzieć, że najbardziej skutecznym urządzeniem przeciwpożarowym jest czujny człowiek, który ma pojęcie, co trzeba robić w przypadku ognia. Z tej przyczyny każdy członek personelu musi przejść dobre szkolenie z dziedziny BHP. Takie trenowanie może zdawać się marnowaniem czasu, ale praktyka udowodniła, że najczęściej potrafi uratować życie.