Gdzie możemy używać laserów? W jakiej branży jest to szczególnie wykorzystywane? Co musimy na ten temat wiedzieć?

Czym jest laser? Jest to podniesienie mocy wiązki świetlnej przez większą emisję promieniowania. Ogólnie, to urządzenie, które ma wytwarzać strumień silnego promieniowania elektromagnetycznego w przedziale od nadfioletu, aż po daleką podczerwień. Urządzenia takie używane są w wielu dziedzinach, aby wspomnieć o większości z nich musielibyśmy napisać dużą książkę. Tutaj skupimy się na specyficznym urządzeniu, którym jest znakowarka laserowa.

laserowe wycinanie

Autor: Barta IV
Źródło: http://www.flickr.com

Właściwie to lasery przeznaczone do znakowania dzielimy na dwie grupy. Jedną z nich są te do metali i tworzyw, kolejną – do niemetali. Do pierwszej grupy surowców można zarekomendować lasery YAG. Jeszcze kilka lat temu był to najpopularniejszy typ takiej znakowarki (sprawdź producenta). Dziś używane są nowocześniejsze, bardziej mocne oraz tanie w eksploatacji typy fibrowe. takie znakowarki to najnowocześniejsza technologia w wymiarze globalnym.

Ten post wydał Ci się zajmujący? Zatem zapraszamy do naszej następnej strony. Na niej czeka na Ciebie aktualny materiał.

Sprawdzają się świetnie na wydajnych liniach oraz do głębokiego znaczenia metalu. Wymagają dość niewiele energii, są niemalże bezobsługowe podczas eksploatacji, długowieczne – około dziesięć lat żywotności.

Ostatni rodzaj – lasery YVO4 są odpowiednikiem znakowarek YAG.

Ekscytujący wpis? Jeśli tak myślisz, kliknij bez ociągania ten odnośnik, gdyż w witrynie traki poziome, którą tutaj odnajdziesz, również jest coś ciekawego!

Wyróżniają się nieznacznie różną długością fali, posiadają też świetną precyzję, a jednocześnie nie pobierają aż tak dużo energii. Do produktów niemetalowych używamy laser gazowy, opisywany także jak laser co2 Laser ten posiada dużo plusów, a są nimi niska cena, duży wybór rodzajów i bezpieczeństwo w użytkowaniu. Niestety, istnieją także wady, trzeba tu wspomnieć, iż pracują one tylko na takich “miękkich podłożach”, jak na przedmiotach z kartonu lub papierze.

karton

Autor: Michael Coté
Źródło: http://www.flickr.com

Trzeba wiedzieć, że praca z tego typu urządzeniami może być niebezpieczna, więc nie można narażać swojego zdrowia. Pamiętaj zawsze o tych prostych zasadach. Przede wszystkim zabuduj swój laser. Najbardziej bezpieczne oraz bezpieczne w pracy są te urządzenia, które funkcjonują w celowo wyznaczonych bezpiecznych strefach (dajmy na to zostały zamknięte w obudowie klasy I). Ważne, by korzystać z okularów ochronnych, gdyż promieniowanie emitowane przez laser najczęściej jest niedostrzegalne dla ludzkiego oka, co może okazać się dość zdradliwe a przez to niebezpieczne.