Jak współczesna metalurgia wspiera przemysł, użycie blach trudnościeralnych.

Stal jest bardzo ważnym materiałem do konstrukcji. Wynalezienie technik jej obróbki było bardzo znaczące dla rozwoju ludzkości i w dużym stopniu się przyczyniło do wzrostu naszej cywilizacji. Obecnie różne elementy stalowe wykorzystuje się w większości gałęzi przemysłu. W pierwszej kolejności korzysta z nich budownictwo.

Pręty zepręty zbrojeniowe stali używane są jako główny składnik żelbetonu, ale coraz częściej tego tupu konstrukcje wykonuje się właśnie z tego surowca. Kolejną gałęzią przemysłu która wykorzystuje stal jest motoryzacja. Samochody złożone są w dużej mierze właśnie ze stali sprawdź ten link BRUMET, a przecież co roku wytwarza się ich ogromne ilości. I mowa tu jest tylko o samochodach osobowych, a

produkcja stali

Autor: Karl-Ludwig Poggemann
Źródło: http://www.flickr.com

tak naprawdę dochodzą do tego ciężarówki, autobusy i wiele maszyn i urządzeń przemysłowych. One także będą potrzebować sporych ilości stali, czasami o unikalnych właściwościach. I współczesna metalurgia im takiej stali dostarcza, bo przez ostatnie lata ogromnie się tu zmieniło, wymyślono dużo nowatorskich gatunków stali do wielu zastosowań.

Jednym z chętnie wykorzystywanych odmian tego materiału jest stal hardox – . Jej cechy sprawiły, że konstruktorzy od razu ją polubili, i dzisiaj jest bardzo chętnie używana w dużej ilości urządzeń. Najważniejszą zaletą blach hardox jest bardzo duża wytrzymałość na ścieranie. Przez to świetnie sprawdza się wszędzie tam, gdzie ten czynnik ma znaczenie, więc przede wszystkim w przemyśle wydobywczym oraz budowlanym. Części wykonane z takiej stali wykazują się dużą odpornością na zniszczenie, co przekłada się na koszty użytkowania sprzętu.

Planowe naprawy są dużo rzadsze, więc maszyna zwyczajnie pracuje, a nie stoi w warsztacie. Blachy trudnościeralne zrobione z tej odmiany stali są jednak bardzo łatwe w obrabianiu. Wszystkie podstawowe operacje, takie jak zginanie albo cięcie dokonywane są przy pomocy zwykłych maszyn, więc każda firma bez żadnego problemu poradzi ze zrobieniem z nich potrzebnych elementów. Dzięki temu ich popularność bez przerwy wzrasta, co ma przełożenie na jakość produkowanych urządzeń.