Metody optymalizacji pracy na magazynie, rodzaje stosowanych urządzeń które wspomagają pracę magazyniera

Dla niejednej firmy odpowiednia organizacja magazynu to jedna z istotniejszych rzeczy do prawidłowego i wydajnego działania. Przede wszystkim to dotyczy firm handlowych albo produkcyjnych, mających nawet do kilkunastu tysięcy różnego rodzaju towarów. Od prawidłowego ustawienia tego wszystkiego i późniejszego łatwego dostępu zależy, jak szybko ludzie odpowiedzialni będą w stanie dotrzeć do tego, co potrzebują.

Hala magazynowa z regałami

Źródło: www.foter.com

Z tego też powodu wiele firm używa coraz wydajniejszych narzędzi informatycznych do zarządzania procesami magazynów, łącząc to z należytym przygotowaniem magazynowej powierzchni. W tym ostatnim aspekcie ogromną rolę odgrywają odpowiednio rozplanowane i dobrane do asortymentu regały magazynowe. Podczas ich wyboru trzeba zwrócić uwagę na sporo różnych czynników: regały jezdne oferta. Po pierwsze powinno się wziąć pod uwagę rodzaj przechowywanych towarów – w wielu magazynach (sprawdź jak działa systemy automatycznej identyfikacji w logistyce) jest ich tak duża różnorodność, że będą potrzebne różne rodzaje półek. Należy także wziąć pod uwagę częstotliwość dostaw, sposób ułożenia oraz planowaną rotację w magazynie, i dopiero analizując ten komplet czynników wybiera się najlepsze regały.

Następnym istotnym elementem wyposażenia na magazynie są różnego rodzaju sprzęty które wspomagają pracę magazynierów. Podstawą są małe i duże wózki automatyczne oraz ręczne – na dużych magazynach, gdzie składowane są palety niezbędnym elementem wyposażenia są wózki widłowe. Wykorzystując je nie trzeba nosić towarów ręcznie, a można je znacznie szybciej i wygodniej rozwieźć przy pomocy takiego wózka.

Bardzo często zaczynają być również używane przenośniki (pełna oferta tutaj: ), które oprócz magazynów stosowane są też na halach produkcyjnych. Głównym zadaniem tych urządzeń jest transport różnego rodzaju produktów na niewielkie wysokości czy odległości.

Zainteresował Cię powyższy komentarz z www? Jeśli go nie aprobujesz, to zapraszamy do polemiki. Każda wymiana myśli jest przydatna.

Model użytego przenośnika uzależniony jest od tego, co ma on transportować – inne urządzenia będą używane do materiałów sypkich, a inne przykładowo do butelek, puszek czy kartonów. Dzięki wykorzystaniu tego typu urządzeń da się znacznie powiększyć wydajność pracy w każdym rodzaju magazynu.