Na czym się opiera technika sitodruku, przy czym są wykorzystywane drukarki wykorzystujące tę technikę

Większość osób zapewne miała okazję usłyszeć o takiej rzeczy jak sitodruk, hasło to jest ostatnio niezwykle popularne i używane w wielu przypadkach. Jednak w rzeczywistości jedynie nieduży procent z tych osób będzie wiedział, na czym dokładnie sitodruk polega i jaki jest sposób działania urządzeń drukujących tym sposobem.

Sama metoda sitodruku znana jest od dawna, pierwsze maszyny drukujące były obsługiwane ręcznie lub mechanicznie. Dopiero minione lata i niezwykle szybki rozwój elektroniki spowodowały, że również w tym obszarze pojawiło się dużo zmian. Aktualnie na rynku jest bardzo duża ilość tego typu urządzeń, od całkiem małych do amatorskich zastosowań aż po wydajne przemysłowe maszyny, które mogą realizować największe zamówienia.

Przez taką dostępność sprzętu drukującego pojawiła się też bardzo duża oferta drukowania na koszulkach, czapeczkach, kubkach czy jakichkolwiek innych przedmiotach, na jakich da się wydrukować. Aktualnie maszyna do sitodruku nie stanowi już jakiegoś wielkiego wydatku (zobacz na stronie firmy dlatego też bardzo często można je także spotkać nawet w malutkich firmach.

sitodruk

Autor: Women’s Studio Workshop
Źródło: http://www.flickr.com

Najważniejszym elementem tego typu maszyn są sita, zbudowane z metalowej lub nylonowej siatki (poldannet.pl/pl). Siatka posiada oczka o bardzo małej średnicy i służy do drukowania jednego koloru, jeśli miałoby ich być więcej to do każdego potrzebna jest osobna siatka. Przy pomocy odpowiedniej emulsji i światła utwardzone zostaną na siatce te fragmenty, które mają nie być drukowane, a w pozostałym fragmencie nic nie ma. W czasie drukowania rozprowadzana jest po całym sicie farba i w miejscach, które nie zostały utwardzone przedostaje się ona na materiał.

Nakładając kolejne kolory otrzymuje się kolorowy obraz, złożony z niezliczonej liczby bardzo małych kropelek. Po skończeniu drukowania sita się płucze i maszyna do koszulek oparta na tej technologii zająć się może kolejną partią. W rzeczywistości sitodruk (karuzela do sitodruku) wykorzystuje się na praktycznie każdym z materiałów, jaki ma odpowiednią twardość, a przez łatwe przygotowanie matryc jest to dość atrakcyjna metoda na wydruki swoich indywidualnych motywów i wzorów.