Różnego rodzaju rozwiązania technologiczne usprawniające pracę i zapewniające bezpieczeństwo w warsztatach

Organizacja profesjonalnego warsztatu to nie będzie jedynie postawienie jakiegoś budynku i paru urządzeń w środku. To także zagwarantowanie należytych warunków do pracowania, w tym wszelakie zabezpieczenia na wypadek jakiś groźnych zdarzeń. Bardzo pomocne są w codziennej eksploatacji budynku nowoczesne automatyczne systemy. Dzięki nim pewne czynności wykonuje się dużo łatwiej i wygodniej, a co za tym idzie zaoszczędzić sporo cennego czasu.

maszyny przemysłowe

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com

Przykładem jednego z takich rozwiązań są na przykład napędy łańcuchowe (zobacz). Służą one przede wszystkim do bezpośredniego odchylania skrzydeł okien i stosować je można w zasadzie w w każdym rodzaju okiennic. Napędy takie można na przykład zastosować do codziennego wietrzenia obiektu, co w pewnych przypadkach staje się niezbędne. Dzięki zastosowaniu napędów łańcuchowych nie ma konieczności robienia tego wszystkiego przez pracowników, którzy dzięki temu mogą zająć się innymi obowiązkami. Całością sterowania otwieraniem zajmuje się sterownik, jaki współpracuje z niedużym napędem.
O ile system otwierający okiennice to usprawnienie codziennej pracy, to najróżniejsze zabezpieczenia są ochroną obiektu i pracujących w nim ludzi. Bardzo duże znaczenie mają one w miejscach, w których przechowuje się łatwopalne substancje, a w większości warsztatów często tak właśnie jest. W praktyce zabezpieczenia przeciwpożarowe dzieli się na bierne i czynne, to, które się wybierze w danym przypadku zależeć będzie od obowiązujących przepisów i oczekiwań właściciela (warto w to zainwestować).
Najprostsze systemy wykrywają jedynie pożar i poinformować o tym otoczenie, już samo to bardzo dużo daje jeżeli będzie chodzić o możliwości interwencji i zaczęcie gaszenia. Znacznie większe możliwości mają systemy SAP, potrafiące zlokalizować pożar w początkowej fazie i poinformować o tym odpowiednią jednostkę.

Jeszcze wyższą skuteczność wykazują automatyczne układy gaśnicze. Złożone są one z instalacji która doprowadza wodę i pewnej ilości czujników, które po pojawieniu się ognia uruchamiają system gasząc w ten sposób ogień.