W jaki sposób można scharakteryzować wózki widłowe? W jaki sposób są zbudowane, jak zabezpieczony w nich jest kierowca wózka?

Wózki widłowe są niezwykle powszechne, najbardziej poznane pod paroma nazwami, jak wózki jezdniowe czy wózki jezdniowo-podnośnikowe. Choć jak wiemy najbardziej poznana jest ta pierwsza nazwa. Co najlepiej wiedzieć o wózkach widłowych? Pierwsze wózki widłowe pojawiły się już w latach dwudziestych minionego stulecia, wyprodukowane były przez przedsiębiorstwa Clark i Yale and Towne Manufacruring. Są wyposażone w napęd silnikowy, natomiast do przemieszczenia wykorzystują najczęściej koła, bardziej rzadko gąsienice.

magazyn

Autor: Feed My Starving Children (FMSC)
Źródło: http://www.flickr.com

Zdecydowana większość z nich wyposażonych było w akumulator do wózka widłowego (zobacz: ). Najważniejszym przeznaczeniem jest transport z miejsca na miejsce rzeczy różnorakiego typu o wielkim ciężarze, maks. do kilkudziesięciu ton. Wózki widłowe (dalej) są bardzo świetne do transportu bliskiego i magazynowego. Operatorzy, którzy w nich pracują wykonują za ich pomocą różnorakie prace rozładunkowe w magazynach, hurtowniach, portach oraz oczywiście fabrykach. Przenoszone przedmioty składa się na paletach. Standardowe wózki (http://www.poltrading.com.pl/) widłowe są złożone ze stalowej ramy wózka, podwozia z trzema lub czterema kołami, bardzo często wysokoprężnego silnika, przeciwwagi w tyle pojazdu. Żeby zapewnić równowagę wózka w czasie transportowania przedmiotów. W dalszej kolejności możemy wyróżnić pionowo umiejscowiony przód masztu razem z widłami oraz karetki, czyli elementy na który montuje się widły. Niekiedy widły dobrze zastępują chwytniki, które przystosowane są do transportowania beczek, kartonowych pudeł czy pługów do odśnieżania. Kierowca wózka widłowego zabezpieczony jest w czasie wypełniania swojej pracy na kilka sposobów.

akcesoria do wózka widłowego

Autor: PEO ACWA
Źródło: http://www.flickr.com

Zabezpiecza go krata z płaskowników metalowych. Chroni ona przed osuwaniem się przenoszonych przedmiotów na operatora. Następnym niezwykle ważnym elementem bezpieczeństwa jest klatka bezpieczeństwa, przy jej pomocy nie trzeba się bać przedmiotów które spadają z wysoka. Jak każdy sprzęt, podobnie wózki widłowe ulegają awariom, w takiej okoliczności bardzo często do wymiany są widły do wózka widłowego – możemy je kupić w wielu sklepach z elementami do tego typu urządzeń. Dobrze pamiętać o częściach, bo wtedy na pewno będziemy unikać niepotrzebnych awarii oraz napraw.