W jaki sposób powstają barwne nadruki na koszulkach?

Od XV wieku gdy zaczęły powstawać drukarnie technika drukowania bardzo się posunęła. Wciąż pojawiają się coraz bardziej nowoczesne technologie umożliwiające realizowanie nadruków na nowych, innych niż papier, przedmiotach. Jedną z takich technik jest sitodruk.

Technika (https://www.arapneumatik.pl/k-7-technika-prozniowa) tej technologii była znana w krajach Dalekiego Wschodu już w starożytności. Jej szybki rozwój nastąpił w XIX wieku w Japonii. To właśnie kraj kwitnącej wiśni uważany jest w naszych czasach za ojczyznę tej techniki poligraficznej. Z Japonii sitodruk w późniejszym czasie został rozpowszechniony do Stanów Zjednoczonych, dzisiaj jest ceniony i z chęcią wykorzystywany we wszystkich krajach na kuli ziemskiej. Obecnie sitodruk znajduje zastosowanie do wykonywania druków na przeróżnych przedmiotach. Ale nie tylko. Warto go wykorzystać do nadrukowywania wzorów na przedmiotach zrobionych z drewna oraz z tworzyw sztucznych. Maszyny sitodrukowe wytwarza się więc, dostosowując je do różnych materiałów. Maszyny sitodrukowe różnią się również rodzajem wykorzystanej technologii. Są wśród nich takie, na których można przygotować nadruk tylko na materiałach, ale też takie pozwalające wykonywać druki na szkle i drewnie. Jest więc ich sporo rodzajów (tutaj przykłady).

robienie sitodruku

Autor: Nerds For Nature
Źródło: http://www.flickr.com

Maszyna do sitodruku może być nie tylko używana w potężnych zakładach poligraficznych zajmujących się techniką tego rodzaju. Dużym zainteresowaniem cieszy się także maszyna do sitodruku ręcznego. Z jej użyciem można wykonać jednobarwne nadruki na koszulkach (maszyny do sitodruku różnego typu). Jakość przygotowanego druku w dużej mierze zależna jest od typu wybranej farby. W technice sitodrukowej wykorzystuje się obecnie dwa typu farb: wywabowe, czyli plastizolowe lub [alufinish] wodne. Minusem farb plastizolowych jest dość nieprzyjemny zapach, po tym jak zostaną one naniesione na powierzchnię, na której wykonywany jest nadruk koniecznie należy je utrwalić.

Proces utrwalania odbywa się w wysokiej, sięgającej stu sześćdziesięciu stopni, temperaturze. Są to bardzo gęste farby, a nadruk nimi wykonany jest naprawdę trwały. Zastosowanie farb wodnych również pozwala uzyskać trwałe obrazy na przedmiotach. Nadruki na koszulkach wykonane techniką sitodrukową nie schodzą nawet po wielokrotnych praniach. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że aktualnie jest to najbardziej trwała technika drukowania, która zapewnia naprawdę świetne efekty.