Co spożywać, aby nasze zęby zostały w jak najbardziej zadowalającej kondycji? Jakie składniki są dla nich najlepsze? O czym pamiętać?

Jak utrzymać piękne i zdrowe zęby? Na pewno za pomocą dobrej diety. Tego typu dieta powinna być bogata w wapń, tłuszcze oraz witaminy. Nie każdy zdaje sobie sprawę, ale przykładowo truskawki posiadają właściwości jakie wybielają zęby, zaś marchew oczyszcza przestrzenie międzyzębowe. Jak widzimy normalne produkty są w stanie sprawić, iż nasze uzębienie będzie w lepszym lub gorszym stanie, warto więc stosować się do tych wartych uwagi porad. Na zdrowe zęby bez wątpienia najbardziej właściwe są przetwory mleczne, a to z tego powodu, że mają w swoim składzie wapń.

sprzęt dentystyczny

Autor: Karl Baron
Źródło: http://www.flickr.com
Jest obowiązkowym materiałem budulcowym, jaki odpowiada za strukturę zębów. Jedzmy więc dużo jogurtów naturalnych, kefirów a także maślanek. Co więcej, zbyt mała ilość wapnia będzie stanowić dość poważny kłopot, który objawia się dość częstymi złamaniami, kruchością oraz próchnicą zębów.

Kiedy szukasz precyzyjnych danych, nie wahaj się, tylko sprawdź pod linkiem. Znajdziesz na niej wszystkie niezbędne informacje.

Dobrze jeść także spore ilości żółtego sera. Podnosi to pH płytki nazębnej, ponadto minimalizuje ryzyko rozwoju próchnicy oraz zapalenia dziąseł.

Powodem szybkiego oraz długotrwałego wzrostu pH płytki nazębnej, po spożyciu żółtego sera, są na pewno zawarte tam substancje, które dość silnie stymulują wytwarzanie się śliny, która działa jak swego rodzaju bufor, który zabezpiecza przed obniżką pH. Wapń jest korzystniej wchłaniany do organizmu za pomocą witaminy D. Najkorzystniejszym jego źródłem są tłuste ryby, jak łosoś i makrela. Witamina D ma najbardziej ważne znaczenie dla twardości zębów oraz kości, ponieważ reguluje w organizmie gospodarkę fosforanowo-wapniową, odpowiada też za prawidłową mineralizację szkliwa zębów. Niezwykle pożyteczne są też brokuły, są naturalnym źródłem koenzymu Q10, jaki ma wpływ na działanie energetyczne w organizmie.

Powiększa on wytrzymałość, poprawia kondycję przyzębia i chroni dziąsła przed bakteriami powodującymi groźną chorobę, znaną jako paradontoza, na którą według szacunków jest w stanie cierpieć nawet 70% osób w podeszłym wieku. Pamiętajmy więc o tych zasadach, dzięki temu możemy być pewni, iż nasze zęby będą w jak najlepszym stanie. Nie będzie trzeba co chwila udawać się do specjalisty, jak dentysta – więcej na stronie – czy ortodonta a to przecież najistotniejsze. Tego przede wszystkim musimy się trzymać.