Gdzie są konieczne badania tensometryczne?

Badania tensometryczne są jednym ze metod pomiaru deformacji w składnikach konstrukcji. Tensometrami można ustalać stałe sprężyste materiałów, definiować składowe poziomu odkształcenia i sporych zakresów związanych z nimi, takich jak: napięcia, siły, momenty, ciśnienia.

Specjalistyczne tensometry posiadają nadzwyczaj obszerne zastosowanie przy analizie stanu naprężenia w detalach maszyn, pojazdach, konstrukcjach budowlanych.

oprogramowanie

Autor: Dell Inc.
Źródło: http://www.flickr.com

Dzięki pomiarom tensometrycznym można określić, czy sporządzona budowa odpowiada warunkom projektowym pod kątem parametrów wytrzymałościowych, czy jest pewna i trwała. Na etapie budowy prototypu można wyeliminować marne miejsca i zmodyfikować konstrukcję przed rozpoczęciem produkcji. Dzięki pomiarom tensometrycznym, można wzmocnić, jak również zoptymalizować pod względem masy, bez pogorszenia indeksów wytrzymałościowych.

Jeśli ta tematyka jest dla Ciebie na tyle istotna, że chcesz poznać ją również od innej strony, zatem potrzebne Ci podobne wiadomości, to więcej znajdziesz w linku (https://dzwigmar.pl/praca).

Pozwala to fabrykantowi na formowanie odpowiedniej formy, niezawodnego i konkurencyjnego artykułu.

Analizy i obliczenia MES pozwalają na kompleksowe skontrolowanie wytrzymałości, sztywności, oraz optymalizację masy i geometrii szczegółów konstrukcji, poczynając od prostych ram elementów maszyn, kończąc na strukturach pudeł pojazdów szynowych, autokarów, tramwajów.
Analiza MES wspomagana komputerowo, zezwala na szybkie i względnie szczegółowe zdobycie efektów, których uzyskanie sposobem szczegółowych określeń jest wręcz niewykonalne, biorąc pod uwagę kompleksowość analizowanych konstrukcji.

oprogramowanie

Autor: Lea Latumahina
Źródło: http://www.flickr.com

Do wykonywania analiz MES stosowane jest specjalistyczne oprogramowanie, bazujące na sposobach symulacji komputerowej. Strategie te są obecnie niezwykle efektywnym instrumentem wspomagającym proces planowania, diagnostyki i oceny szkieletów inżynierskich, zjawisk, oraz dociekań naukowych. Pozwalają one na umiejscowienie punktów niepewnych w konstrukcji, scalonych z koncentracją napięć mogącą uczynić zniszczenia, wyznaczenie rozkładu, oraz pułapu napięć i odkształceń w konstrukcji.

Skoro masz pewność, że opisywany temat okazał się dla Ciebie ciekawy, to zobacz, że też praktyczna treść (www.prymat.net/oferta/artykuly-przemyslowe/meble-warsztatowe/) ma nie mniej istotne informacje – wejdź tutaj.

Analiza MES to również obliczenie wartości sił reakcji, oraz poziomu temperatury w konstrukcji i połączonych z nią naprężeń cieplnych.