Jak aktualnie funkcjonuje zarządzanie nieruchomościami mieszkalnymi, krótki opis wspólnot mieszkaniowych.

Jeszcze całkiem niedawno osiedla mieszkalnych bloków były pod władaniem spółdzielni. Jednak duży zakres zmian w budownictwie mieszkaniowym w Polsce spowodował, że coraz częściej w miejsce spółdzielni zawiązują się wspólnoty mieszkaniowe, które w oparciu o przepisy funkcjonować mogą od połowy lat dziewięćdziesiątych. Wspólnota powstaje zawsze w sytuacji, gdy w danym budynku jest wiele lokali, a pierwszy z nich zostanie sprzedany.

blok mieszkalny

Autor: JOHN LLOYD
Źródło: http://www.flickr.com
Wspólnoty mieszkaniowe nie są wprawdzie wyposażone w prawą osobowość, lecz pozwalają na szereg ważnych dla lokatorów rzeczy. Po pierwsze mogą nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, a oprócz tego być pozywaną i pozywać. Dzięki temu, że będą one miały one zdolność sądową, to mają one możliwość brania udziału jako jedna ze stron w sporach cywilnych z lokatorami. Poza tym wspólnoty decydują o wszystkich ważnych rzeczach wiążących się z terenem, który jej podlega i w zarządzaniu wrocławskimi nieruchomościami. Szczególnie zdecydować więc może o tym, kto i jak będzie zarządzał nieruchomością, ile remontów trzeba przeprowadzić i jaka będzie wysokość opłacanych zaliczek.

dokumenty

Autor: Historyworks
Źródło: http://www.flickr.com
Jedną z ważniejszych kwestii, jakie trzeba będzie podjąć, jest zarządzanie obiektami wchodzącymi w zakres wspólnoty. Tu przeważnie zapada decyzja o tym, aby wynająć jakąś niezależną firmę, która zajmie się wszystkimi rzeczami w ustalonym wcześniej zakresie. Firm realizujących zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi we Wrocławiu jest całkiem sporo, z tego też powodu należy przy wyborze kierować się kilkoma ważnymi zasadami. Po pierwsze tego typu zarządca musi posiadać wszystkie licencje i zezwolenia, które wymaga prawo, to jest niezbędny warunek, aby było można zaczynać tego typu współpracę. Oprócz tego trzeba się zorientować, jak wygląda sprawa kompetencji i doświadczenia pracowników takiej firmy. Powinna mieć ona fachowców z wielu różnych obszarów, bo i sam zakres administracji najczęściej będzie dość duży.

Jeśli ta publikacja dała Ci do myślenia, to zerknij na informacje, które omawia zbliżoną problematykę. Tamten wpis zapewne również Cię zaciekawi, zatem kliknij ten link.

Na pewno w składzie takiej załogi powinny być osoby które się orientują w sprawach księgowych, doświadczony prawnik (www.raczynski-kancelaria.pl/) a oprócz tego sprawna ekipa remontowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*