Jak należy utylizować tak zwane elektrośmieci? Jakie istnieją przepisy, w jaki sposób robić to w zgodzie z prawem?

Często różny stary sprzęt, przykładowo agd lub spalone świetlówki wyrzucamy do kubła na śmieci, tymczasem tego typu elektrośmieci powinniśmy utylizować w odpowiedni sposób. Wiele ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego obowiązku, a jest to bardzo ważne, nie jedynie z powodu tego, iż możemy za to dostać kare, ale także dlatego, iż tak ochraniamy środowisko.

wywóz odpadów

Autor: Taber Andrew Bain
Źródło: http://www.flickr.com
W zgodzie z ustawą o starym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym urządzenia, których działanie jest zależne od dostawy prądu elektrycznego, poddawane są konieczności zbierania, odzysku jak również recyklingu. Oznacza to tyle, że zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, jak pralki, zmywarki czy mikrofalówki, po czasie eksploatowania nie powinny być po prostu wyrzucone do śmieci. Powinny zostać dostarczone do punktu zbiórki odpadów elektrycznych, tam będą poddane procesowi recyklingu lub unieszkodliwienia. Są firmy, które w tym pomagają: .

Choć taka ustawa jest obowiązująca w Polsce już od dość dawna, to wciąż sporo osób nie ma pojęcia dokładnie, w jaki sposób postępować ze starym sprzętem oświetleniowych, agd i rtv. Tymczasem odpowiedzialność znajduje się na wytwórcach, importerach, jak również użytkownikach. W zgodzie z prawem, producent, dystrybutor, a także importer sprzętu jest zmuszony umieścić na opakowaniu znak przekreślonego śmietnika na odpady (zadanie dla Utylni), a jednocześnie dołączyć do opakowania (opakowania klapowe) informację o skutkach, które dla natury i zdrowia ludzi może nieść obecność niebezpiecznych substancji. Jednak, konsument ma też prawo – łukasz sołtys do darmowego zostawienia w sklepie starego sprzętu w ramach zakupienia nowego urządzenia.

Sklepy jednocześnie nie mają już nakazu, żeby przyjmować elektroodpady w większych ilościach, natomiast klientom najczęściej nie chce się jechać do sklepu ze starym sprzętem. Sprzęt elektroniczny zawiera substancje, jakie uznane są za szkodliwe. Do tego, nawet 90% takich składników można ponownie użyć choćby do produkowania nowych urządzeń gospodarstwa domowego, do mebli lub części do pojazdów. Tym przetwarzaniem bezużytecznych już sprzętów zajmują się specjalne zakłady, gdzie urządzenia poddawane są procesom odzysku oraz recyklingu. Dobrze jest o tym pamiętać, gdy następnym razem zechcemy porzucić taki stary, niepotrzebny już nam do niczego sprzęt elektroniczny. Oddaniem go w odpowiednie miejsce przyczynimy się do zachowania czystości swojej najbliższej okolicy, a w szerszym kontekście także i środowiska. Może też swoim zachowaniem damy komuś dobry przykład i zmobilizujemy do identycznego działania.