Jak odpowiednio przygotować grunt pod budowę dróg publicznych w naszej ojczyźnie

Wiejskie i małomiasteczkowe drogi w Polsce, szczególnie na wiosnę, przypominają swoim wyglądem bardziej żółty ser niż bezpieczny pas ruchu. Co poniektórzy ponadto deliberują, jak to się dzieje, że drogi w Afryce wytrzymują pustynny skwar, a w naszym kraju koleiny tworzą się przy temperaturze atmosfery poniżej 86 stopni Fahrenheita. Na pewno część winy za zaistniałą sytuację ponosi nierozsądnie przygotowane podłoże.

klasyfikacja gruntów

Autor: NOAA Photo Library
Źródło: http://www.flickr.com
Stabilizacja gruntu to pojęcie odnoszące się do utwardzania gruntu pod budowę arterii komunikacyjnych (doczytaj – ). I nie należy natychmiast myśleć o autostradach. Mogą to być polne ścieżki na Mazurach, prowadzące do ukrytych w zaroślach zajazdów albo ośrodków trudniących się hodowlą koników polskich i udomowionych zwierząt. Takie drogi będą służyć miniwanom strażników leśnych i pracownikom straży pożarnej. Tak czy inaczej, muszą pozostawać one na tyle prawidłowo utwardzone, że przejazd ciężarówki załadowanej drewnem albo czerwonego wozu strażackiego będzie przebiegał sprawnie, a sama powierzchnia drogi pozostanie nieuszkodzona. Właśnie stabilizacja gruntu, wykonana przez fachową firmę, jest w tym przypadku kluczem do powodzenia. Nie inaczej postępują podwykonawcy tworzący ścieżki dla rowerów, tory dla pociągów towarowych i pasażerskich, nasypy czy tereny przeznaczone pod hale produkcyjne.

Równie dobrze spreparowane podłoże bywa potrzebne budowlańcom, którzy układają kostkę brukową. Obecnie nie wykorzystuje się już betonowych kwadratów do wzmacniania miejskich chodników. Kostka brukowa ma o wiele bardziej wysublimowany wygląd, a poza tym można ją w nieprzynoszący wysiłku sposób demontować i powtórnie układać, np. w przypadku konieczności zejścia pod powierzchnię gruntu przy awarii sieci kanalizacyjnej.

Zagęszczanie gruntu pod kostkę brukową odbywa się przy pomocy specjalnych maszyn, które pracują tak hałaśliwie, żeby stać się szczególnie uciążliwymi dla mieszkańców pobliskich wieżowców (więcej na ten temat – ). Należy jednak pamiętać, że tylko właściwie spreparowane podłoże (zapoznaj się z cenom nawierzchnie parkowe zapoznaj się z ofertą nawierzchnie parkowe) zapewni stabilność chodnika na długi czas. Stabilizacja gruntu czy zagęszczanie gruntu to trudne do wyczerpania pojęcia, które zgłębiają studenci uczelni technicznych i pracownicy firm zajmujących się budową dróg. Wszyscy mniej zaciekawieni taką tematyką, wiedzę streszczają do konkluzji, że drogi (zobaczysz) mają być solidne i wybudowane z uwzględnieniem ekologicznych rozwiązań.