Jak wybrać dobry zawód?

Wybór zawodu jest ogromnie ważką decyzją. Nierzadko wpływa on na całe życie człowieka. Kiepski dobór – rozbieżny z predyspozycjami lub zainteresowaniami bądź w specjalizacji nasyconej – może powodować kłopoty ze znalezieniem pracy a co się z tym wiąże frustracje. Przy doborze najlepiej zadać sobie pytanie jaki fach będzie poszukiwany za 5-6 lat? Tyle bowiem trwa średnio edukacja.

programista

Autor: Matthew Ragan
Źródło: http://www.flickr.com

Takie dane można znaleźć w internecie w serwisach gospodarczych i agencjach zatrudnienia. Szczególną uwagę powinno się zwrócić na te drugie, ponieważ zazwyczaj agencje rekrutacyjne dysponują najnowszymi danymi. Możemy też próbować posiłkować się ogłaszanymi co czas jakiś w czasopismach rankingami płac.

Chcesz znaleźć inne takiego typu materiały? Kliknij ten odnośnik – więcej zobaczysz w tekście (http://www.sigma-rachunkowe.pl/oferta/), który omawia zbliżone tematy.

Należy być jednakże dosyć ostrożnym ponieważ w podobnych listach znaczenie mają również oczekiwania aspirantów, jakie mogą być nie realne. Dobrym przykładem są tu młodzi programiści. Dobrą kadrę można znaleźć

Branża zaawansowanych technologii rozwija się niezmiernie prędko, w związku z czym za rynkiem pracy nie nadążają uniwersytety.

Czy po przeczytaniu publikowanego artykułu udało Ci się wynieść coś fascynującego? Jeżeli tak, to zgłąb pozostałe informacje tu (https://www.happytree.com.pl/) – na pewno pochłoną Cię całkowicie.

Ofert pracy w tym sektorze jest tak dużo, iż to początkujący programiści dyktują warunki, nieraz jeszcze w czasie studiów znajdują zatrudnienie na bardzo atrakcyjnych warunkach. Niedobór tego typu pracobiorców na chwilę obecną sięga około 20-30 procent. Tak znaczne zapotrzebowanie może powodować „wyścig wynagrodzeń” i napędzić spirale oczekiwań finansowych. Takie właśnie zjawisko może utrudniać podjęcie decyzji o doborze rodzaju kariery, gdybyśmy się skoncentrowali wyłącznie na oczekiwaniach a nie na rzeczywistych możliwościach.

programista

Autor: Berliner.Gazette
Źródło: http://www.flickr.com

Programiści jednak jak się wydaje będą potrzebni i na pewno jeszcze długo poszukiwani. Jeżeli natomiast idzie o młodych ludzi, przesadnie wysoka płaca za jakiś czas ulegnie redukcji do rozsądnego poziomu. O ile więc obecny uczeń liceum mądrze podejdzie do swoich przyszłych oczekiwań płacowych na pewno znajdzie w przyszłości dobrą pracę. Programiści na rynku pracy mają także tę przewagę, że mogą swą profesję wykonywać w przez internet co może być atrakcyjne i dla firmy i dla pracobiorcy, ponieważ z jednej strony eliminuje konieczność budowania kolejnego oddziału firmy co obniża koszta funkcjonowania, a z drugiej strony zapewnia pracownikowi większą niezależność, (aczkolwiek jednocześnie wymaga od osoby tak pracującej dużej samodyscypliny).