Jak wybrać dobry zawód?

Wybór zawodu jest ogromnie ważką decyzją. Nierzadko wpływa on na całe życie człowieka. Kiepski dobór – rozbieżny z predyspozycjami lub zainteresowaniami bądź w specjalizacji nasyconej – może powodować kłopoty ze znalezieniem pracy a co się z tym wiąże frustracje. Przy doborze najlepiej zadać sobie pytanie jaki fach będzie poszukiwany za 5-6 lat? Tyle bowiem trwa średnio edukacja.

programista

Autor: Matthew Ragan
Źródło: http://www.flickr.com

Takie dane można znaleźć w internecie w serwisach gospodarczych i agencjach zatrudnienia. Szczególną uwagę powinno się zwrócić na te drugie, ponieważ zazwyczaj agencje rekrutacyjne dysponują najnowszymi danymi. Możemy też próbować posiłkować się ogłaszanymi co czas jakiś w czasopismach rankingami płac.

Chcesz znaleźć inne takiego typu materiały? Kliknij ten odnośnik – więcej zobaczysz w tekście (http://www.sigma-rachunkowe.pl/oferta/), który omawia zbliżone tematy.

Należy być jednakże dosyć ostrożnym ponieważ w podobnych listach znaczenie mają również oczekiwania aspirantów, jakie mogą być nie realne. Dobrym przykładem są tu młodzi programiści. Dobrą kadrę można znaleźć

Branża zaawansowanych technologii rozwija się niezmiernie prędko, w związku z czym za rynkiem pracy nie nadążają uniwersytety.

Czy po przeczytaniu publikowanego artykułu udało Ci się wynieść coś fascynującego? Jeżeli tak, to zgłąb pozostałe informacje tu (https://www.happytree.com.pl/) – na pewno pochłoną Cię całkowicie.

Ofert pracy w tym sektorze jest tak dużo, iż to początkujący programiści dyktują warunki, nieraz jeszcze w czasie studiów znajdują zatrudnienie na bardzo atrakcyjnych warunkach. Niedobór tego typu pracobiorców na chwilę obecną sięga około 20-30 procent. Tak znaczne zapotrzebowanie może powodować „wyścig wynagrodzeń” i napędzić spirale oczekiwań finansowych. Takie właśnie zjawisko może utrudniać podjęcie decyzji o doborze rodzaju kariery, gdybyśmy się skoncentrowali wyłącznie na oczekiwaniach a nie na rzeczywistych możliwościach.

programista

Autor: Berliner.Gazette
Źródło: http://www.flickr.com

Programiści jednak jak się wydaje będą potrzebni i na pewno jeszcze długo poszukiwani. Jeżeli natomiast idzie o młodych ludzi, przesadnie wysoka płaca za jakiś czas ulegnie redukcji do rozsądnego poziomu. O ile więc obecny uczeń liceum mądrze podejdzie do swoich przyszłych oczekiwań płacowych na pewno znajdzie w przyszłości dobrą pracę. Programiści na rynku pracy mają także tę przewagę, że mogą swą profesję wykonywać w przez internet co może być atrakcyjne i dla firmy i dla pracobiorcy, ponieważ z jednej strony eliminuje konieczność budowania kolejnego oddziału firmy co obniża koszta funkcjonowania, a z drugiej strony zapewnia pracownikowi większą niezależność, (aczkolwiek jednocześnie wymaga od osoby tak pracującej dużej samodyscypliny).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*