Jakie formalności trzeba zrealizować przed uroczystością pogrzebową? Dowiedz się, aby nie zapomnieć o niczym ważnym

Dla śmierci nie ma właściwej chwili. Nawet, jeżeli zdajemy sobie sprawę, że niedługo nasz ciężko chorujący dziadek odejdzie albo ciocia, która od dawna nie może przemóc choroby zaczyna się poddawać i również czujemy, iż będziemy musieli ją pożegnać, to za każdym razem jest to trudne, zasmucające przeżycie.

Firma pogrzebowa

Autor: Iglesia en Valladolid
Źródło: http://www.flickr.com
Pomimo łez oraz ogromnego żalu należy wykonać formalności, bez których nie mogłoby dojść do pogrzebu. O czym pamiętać, jeśli nie możemy prosić nikogo o pomoc oraz samodzielnie musimy zmierzyć się z zadaniem załatwienia koniecznych spraw?

Najistotniejsza jest karta zgonu, jaka służy do wystawienia aktu zgonu wydawanego przez Urząd Stanu Cywilnego. Karta zgonu pozwala przygotować pogrzeb (idź do serwisu) czy zorganizować transport zwłok, jeśli należy przewieźć zmarłego, ponieważ śmierć nastąpiła dalej od domu.

Kto może wystawić kartę zgonu?
Zajmuje się tym lekarz. Jeżeli do śmierci doszło w domu, należy poprosić właściwego lekarza albo telefonować na pogotowie ratunkowe. Lekarz – pomoże Ci podolog Ruda Śląska – musi obejrzeć ciało, przeprowadzić wywiad z osobami znajdującymi się w domu i zaznajomić się z dokumentacją zmarłej osoby pod kątem schorzeń, z jakimi się zmagała. Gdy nie da się ustalić przyczyny zgonu w taki sposób, robi adnotację o niemożności jej stwierdzenia. W razie śmierci w szpitalu, nadmienioną kartę wystawia lekarz opiekujący się pacjentem. Posiadając akt zgonu można iść do zakładu pogrzebowego, by zacząć dalsze przygotowania do pogrzebu.

Trzeba zabrać ze sobą dowód osobisty zmarłego, dowód małżonka oraz poświadczenie z zakładu pracy bądź odcinek otrzymywanej renty czy emerytury. Karta zgonu upełnomocnia nas także do odebrania aktu zgonu, tak jak wyżej wspomniano – z USC, do jakiego najlepiej jest się udać jak najwcześniej, nie przekładając tego w czasie.

Jeśli jednak mamy taką ewentualność, skorzystajmy z pomocy bliskich. Możemy realizować formalności wspólnie z nimi, lecz nie powinniśmy pozostawać sami, ponieważ smutek i przygnębienie mogą spowodować, iż zapomnimy o wielu istotnych sprawach. Warto jest także zorganizować ostatnie pożegnanie, najlepiej w lokalu, aby nie dręczyć się później koniecznością sprzątania w domu. Stypą może zająć się firma pogrzebowa, wystarczy wskazać liczbę osób, jakie będą uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych, a o nic więcej nie będziemy zmuszeni się martwić.