Jakie są często stosowane technologie z zakresu mechaniki?

Niełatwo wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez przeróżnego typu maszyn czy sprzętów, wspierających człowieka w codziennym życiu. Od ponad wieku mniej i bardziej skomplikowane urządzenia towarzyszą nam zarówno w zwykłych czynnościach, które nie wymagają wyspecjalizowanych kwalifikacji (niemal każdy korzysta choćby z samochodu), jak też w pracach, wymagających nie tylko właściwego, najczęściej drogiego sprzętu (jak maszyny gospodarcze), ale i specjalistycznych umiejętności. Elektromechanika pozwala wyręczyć człowieka w tych miejscach, gdzie niezbędne są narzędzia do efektywnej, precyzyjnej pracy, wykonywanej głównie na skalę przemysłową.

sprzęt elektromechaniczny

Autor: Power Ladder
Źródło: http://www.flickr.com
Jednym z najczęściej spotykanych rozwiązań z wyżej przytoczonego zakresu mechaniki są wszelkiego rodzaju siłowniki, które na co dzień można spotkać w wywrotkach. Najprościej mówiąc – dzięki siłownikom można wykonać prace wymagające znacznych sił. Świetnym przykładem będą chociażby duże wywrotki, z których ładunek o wadze kilkunastu ton zostaje wyrzucony za pomocą siłownika olejowego mającego średnicę mniejszą niż 20 cm. Tak znaczna siła jest możliwa dzięki pracującym pod

elektromechanika:

ogromnym ciśnieniem olejom czy gazom – niektóre większe siłowniki charakteryzują się pracą pod ciśnieniem aż 250 barów. Najczęściej stosuje się siłowniki hydrauliczne, ponieważ generują one większą siłę i są bardziej wytrzymałe na warunki zewnętrzne niż przykładowo siłowniki pneumatyczne (często stosowane m.in. w drzwiach bądź krzesłach obrotowych). Aby dowiedzieć się więcej – tutaj interesująca treść.

Kolejnym elementem, z którym każdy styka się prawie każdego dnia (choćby jako pasażer auta czy autobusu) jest przepustnica. Część ta odpowiada za przepływ paliwa w gaźniku – tego typu rozwiązanie jest też stosowane w silnikach na wtrysku. Uściślając – im bardziej otwarta jest przepustnica (więcej: przepustnice klapowe), tym szybciej jedzie pojazd napędzany silnikiem (w rzeczywistości przepustnica poprzez regulację otwarcia przepuszcza mniejsze lub większe dawki paliwa).

Jak można łatwo wywnioskować nawet z tak ogólnego tekstu jak ten, elektromechanika stała się dyscypliną wiedzy niezbędną do sprawnego funkcjonowania człowieka we współczesnym świecie. Dzięki niej działają prawie wszystkie maszyny, bez których nie byłoby na pewno żadnej dziedziny przemysłu.