Jakie są najbardziej skuteczne techniki sterowania prędkością obrotową silników elektrycznych.

Elektryczne Silniki używane są w rozmaitych przemysłowych i domowych urządzeniach. Występują w niezliczonej wprost liczbie odmian, od niewielkich, mających rozmiar kilku milimetrów aż po potężne, mające wagę kilkuset kilo i napędzające potężne urządzenia i maszyny.

podpisywanie kartek

Autor: Ann
Źródło: http://www.flickr.com
Silniki w pierwszej kolejności podzielić można na zasilane napięciem stałym i zmiennym, a w ramach każdej takiej grupy istnieją kolejne podziały. Lecz bez względu na sposób zasilania konieczne jest kierowanie pracą silnika, czy to w sposób automatyczny czy też ręczny. Sterowanie ręczne odbywa się przez człowieka, który decyduje o tym, czy silnik ma się kręcić czy jednak nie. W układach o większym stopniu zaawansowania istnieje także możliwość regulacji prędkości obrotowej silnika. Stosuje się do tego różnego rodzaju sterowniki, a ich typ będzie przede wszystkim zależał od rodzaju zasilania. Tego typu układy sterownicze nie tylko pozwalają na regulację obrotowej prędkości, lecz również na automatyczne wykonywanie określonych działań po dostaniu konkretnych sygnałów zwrotnych.
Czyszczenie kostki

Autor: Bruk Bet
Źródło: Bruk Bet

Przy silnikach na prąd zmienny do kontrolowania prędkości obrotowej stosuje się przede wszystkim przemienniki częstotliwości – o ich działaniu możesz dowiedzieć się więcej przechodząc na stronę ARA Pneumatik. Tak naprawdę składają się one z dwóch elementów, z jakich jeden będzie zamieniał napięcie sinusoidalne na stałe, a drugi robi to w stronę przeciwną, ale już z inną częstotliwością. Na dzień dzisiejszy tego typu Urządzenia są jednymi z najskuteczniejszych metod regulowania prędkości silników, więc jest zrozumiałe, że są tak chętnie stosowane. Natomiast przy silnikach które są zasilane stałym prądem jednymi z częściej wykorzystywanych mechanizmów są sterowniki serwo. Kompletne układy będą się składać z silnika, sterownika i enkodera, jaki jest wykorzystywany jako element sprężenia zwrotnego – żeby zobaczyć, jak to wygląda wejdź tu.

W oparciu o sygnały o położeniu wału czy prędkości obrotowej sterownik umożliwia otrzymanie odpowiedniego rezultatu, na przykład zmiany liczby obrotów. Współczesne sterowniki mogą pracować w jednym z kilku trybów, dzięki czemu ich możliwości są naprawdę duże.