Jakimi sposobami sprawnie prowadzić firmę przy użyciu specjalistycznego oprogramowania

Nie da się obecnie nowocześnie prowadzić swojej firmy bez informatycznego wsparcia. I chodzi to zarówno o infrastrukturę sieciową, serwery i sprzęt, ale także o specjalistyczne oprogramowanie, które będzie obsługiwać wszystkie istotne procesy w firmie. Jednymi z najważniejszych programów, jakich używa większość przedsiębiorstw, są zaawansowane systemy do zarządzania przedsiębiorstwem, znane też inaczej jako programy ERP.

CRM

Autor: Wes Schaeffer
Źródło: http://www.flickr.com
Pozwalają one na całościową obsługę wszystkich firmowych działów. Podstawą w większości z nich będzie moduł księgowości, gospodarka magazynowa oraz handel, ale jeśli zajdzie taka konieczność, to można uruchomić także (www) moduł kadrowy czy ewidencję majątkową.

Większość pakietów ERP oferuje także rozwiązania branżowe, dedykowane dla pewnej grupy firm, a także daje możliwość rozbudowania systemów – rozwiązania SAP dedykowane dla różnych branż. Często zachodzi bowiem konieczność dostosowania działania niektórych mechanizmów do specyfiki firmy, i pożądane jest, aby można było takie zmiany zrealizować. Dzięki wykorzystaniu pakietów ERP można znacznie usprawnić funkcjonowanie firmy, ich ogromną zaletą jest to, że wszystkie dane są zintegrowane ze sobą i informacje raz wprowadzone są od razu dostępne w innych miejscach.

Konkurencja jeśli chodzi o systemy ERP jest coraz większa, krajowi i zagraniczni producenci walczą wszelkimi sposobami o klienta. Lecz jest taka firma, o której miał okazję słyszeć chyba każdy, kto ma chociaż minimalną orientację na rynku takiego oprogramowania. Mowa tu jest oczywiście o firmie SAP, która stała się pionierem na rynku systemów ERP i po dziś dzień trzyma czołową pozycję wśród średnich i dużych przedsiębiorstw. Przeczytaj także: Hicron wprowadza Design Thinking w projektowaniu rozwiązań IT.

Oprogramowanie SAP to szereg wydzielonych, ale ściśle współpracujących ze sobą modułów, umożliwiających obsługę poszczególnych działów w firmie. Zależnie od oczekiwań można wybrać te, które mają być wdrożone i uruchomione, a resztę można pominąć albo przesunąć ich uruchomienie w czasie. SAP oferuje także dużo dodatkowych programów i narzędzi współpracujących z pakietem ERP, na przykład wiele firm decyduje się równocześnie na uruchomienie SAP CRM umożliwiającego zarządzanie relacjami z klientami.