Metale o wysokiej trwałości

Piszę o tym, z jakiego rodzaju blachy tworzy się dziś maszyny (przykładowo podobne do tych: do najbardziej ekstremalnych zastosowań przemysłowych.

Jestem pewien, że niejeden z nas śledził z zamiłowaniem program ekstremalne maszyny na kanale discovery. Jeśli jednak nie śledziliście tej, bądź co bądź leciwej już serii, pozwolę sobie na szybkie przypomnienie.

Przykład konstrukcji stalowej   pomnik Schiffshebewerk Niederfinow

Autor: bgeissl
Źródło: http://www.flickr.com/photos/bgeissl/2766483590/
W programie ukazywano ówcześnie największe, niezwykle wytrzymałe i bardzo ciekawe maszyny i konstrukcje na świecie – od ogromnych wieżowców będących perełkami architektury i budownictwa, po ogromne buldożery czy dźwigi wykorzystywane do pracy w ekstremalnych warunkach, na przykład w hutach. Omawiano również ich konstrukcję, projekty i materiały, z jakich zostały zrobione.

Perforacje EVH 8x32 50x50 firmy MEVACO

Autor: MEVACO
Źródło: MEVACO

Ostatnio wpadła mi właśnie do głowy myśl, żeby zastanowić się dłużej nad sprzętami wykorzystywanymi do konstrukcji tego typu maszyn. Bo przecież blacha z której wyrabia się taką wielką ciężarówkę ważącą ponad 500 ton musi być ogromnie wytrzymała! Poszperałem w internecie i natknąłem się na hardox<, czyli bardzo wytrzymałą stal, z której takie ciężarówki i urządzenia są produkowane. Jeśli masz zamiar rozszerzyć swą znajomość rzeczy z wybrany temat, to zachęcam do mej strony. Wystarczy nacisnąć na moje hiperłącze i już.

Ta niezwykle trwała blacha trudnościeralna jest praktycznie 20 razy bardziej wytrzymała na wszelkie uszkodzenia spowodowane obciążeniami i narpężeniami. Można ją wykorzystywać w najcięższych warunkach.

cięcie blachy

Autor: Bosch
Źródło: www.bosch-media.pl

Pomyślałem więc – nieźle, ale prawdopodobnie waży to jakieś 20 razy więcej niż standardowy budulec używany do budowy tego typu sprzętów. Jednakże, okazało się, że się myliłem – blachy trudnościeralne mimo swojej ponadprzeciętnej trwałości są praktycznie tak samo grube, co jej częściej używany odpowiednik. Ten czynnik pomaga konstruować urządzenia i specjalistyczne elementy o zwiększonej wytrzymałości pomijając proces tworzenia planów konstrukcyjnych, przystosowanych do zwiększonej masy materiału. Stad też wywodzi się ogromna popularność takich materiałów]blach.

Pozostając na fali przeczesywania informacji w sieci moją uwagę zwróciło to, że tylko jedna jedyna huta na świecie produkuje tą stal hardox, a jest to Ssab, szwedzka huta stali. Od kilkunastu lat maja opatentowany system produkcji tej blachy, a recepturę trzymają w tajemnicy.