Metody optymalizacji pracy na magazynie, rodzaje stosowanych urządzeń które wspomagają pracę magazyniera

Dla niejednej firmy odpowiednia organizacja magazynu to jedna z istotniejszych rzeczy do prawidłowego i wydajnego działania. Przede wszystkim to dotyczy firm handlowych albo produkcyjnych, mających nawet do kilkunastu tysięcy różnego rodzaju towarów. Od prawidłowego ustawienia tego wszystkiego i późniejszego łatwego dostępu zależy, jak szybko ludzie odpowiedzialni będą w stanie dotrzeć do tego, co potrzebują.

Hala magazynowa z regałami

Źródło: www.foter.com

Z tego też powodu wiele firm używa coraz wydajniejszych narzędzi informatycznych do zarządzania procesami magazynów, łącząc to z należytym przygotowaniem magazynowej powierzchni. W tym ostatnim aspekcie ogromną rolę odgrywają odpowiednio rozplanowane i dobrane do asortymentu regały magazynowe. Podczas ich wyboru trzeba zwrócić uwagę na sporo różnych czynników: regały jezdne oferta. Po pierwsze powinno się wziąć pod uwagę rodzaj przechowywanych towarów – w wielu magazynach (sprawdź jak działa systemy automatycznej identyfikacji w logistyce) jest ich tak duża różnorodność, że będą potrzebne różne rodzaje półek. Należy także wziąć pod uwagę częstotliwość dostaw, sposób ułożenia oraz planowaną rotację w magazynie, i dopiero analizując ten komplet czynników wybiera się najlepsze regały.

Następnym istotnym elementem wyposażenia na magazynie są różnego rodzaju sprzęty które wspomagają pracę magazynierów. Podstawą są małe i duże wózki automatyczne oraz ręczne – na dużych magazynach, gdzie składowane są palety niezbędnym elementem wyposażenia są wózki widłowe.

Nie masz pewności co do tamtego zagadnienia? Po prostu sprawdź szczegóły łańcuchy nierdzewne dostępne dokładnie tu. Wszystko jest starannie wyjaśnione.

Wykorzystując je nie trzeba nosić towarów ręcznie, a można je znacznie szybciej i wygodniej rozwieźć przy pomocy takiego wózka.

Bardzo często zaczynają być również używane przenośniki (pełna oferta tutaj: ), które oprócz magazynów stosowane są też na halach produkcyjnych. Głównym zadaniem tych urządzeń jest transport różnego rodzaju produktów na niewielkie wysokości czy odległości. Model użytego przenośnika uzależniony jest od tego, co ma on transportować – inne urządzenia będą używane do materiałów sypkich, a inne przykładowo do butelek, puszek czy kartonów. Dzięki wykorzystaniu tego typu urządzeń da się znacznie powiększyć wydajność pracy w każdym rodzaju magazynu.