Modele pilarek tarczowych i ich wykorzystanie w obróbce metalu

Pilarki tarczowe to z pozoru proste narzędzia, których działanie a także przeznaczenie jest wszystkim znane. Okazuje się jednakże, że w tej kategorii zawiera się wielka liczba urządzeń, które zadziwiają swą techniką oraz inwencją stosowanych podejść.

Piła tarczowa powinna stać się podstawowym przyrządem w wyposażeniu każdego z majsterkowiczów, bowiem umożliwia cięcie zarówno drewna, płyt wiórowych jak także elementów wykonanych z tworzywa sztucznego. Z powodu swej uniwersalności piła tarczowa sprawdza się zarówno w specjalistycznych stolarniach, jak także w domowych warunkach.
Elementem tnącym piły tarczowej jest specjalna krągła tarcza zaopatrzona w ząbki. To dokładnie one w ogromnej mierze decydują o efektach pracy. Istotny jest nie tylko ich wielkość, ale także stopień starcia. Przed rozpoczęciem pracy najlepiej dopasować wielkość ząbków do materiału jaki zamyślamy ciąć (niewielkie ząbki tną precyzyjniej i nie szarpią ciętej powierzchni).
Piły tarczowe można spotkać w dwu wersjach: stołowej i ręcznej. Dobór właściwego narzędzia (zobacz sklepmardrew.pl) winien być zatem podyktowany zarówno zamyślanym wykorzystaniem przyrządu, jak także miejscem którym dysponujemy. Pilarka stacjonarna sprawdzi się do cięcia taśmowego jak też obiektów o podobnych formach. Jest urządzeniem mniej precyzyjnym aniżeli piła (sprawdź ofertę) manualna, ale – ze względu na swą formę- jest bardziej stateczna. Z kolei piły ręczne zajmują znacznie mniej przestrzeni i – co istotne – są mobilne. Warto jednak mieć pojęcie iż można zakupić pilarkę ręczną , którą zdołamy zainstalować do stołu. Niektóre modele pilarek ręcznych posiadają dodatkowe prowadnice do dokładnego cięcia. Na rynku osiągalne są także takie, które posiadają zamontowany upraszczający cięcie laser.

Piły tarczowe niosą za sobą niemałe niebezpieczeństwo zranienia, wymagane zatem jest zachowywanie ostrożności w czasie pracy z podobnymi przyrządami. Dostępne w sprzedaży piły tarczowe powinny być zaopatrzone w odpowiedni system zabezpieczeń, na który powinny składać się osłony napędu piły czy też umiejscowiony w zasięgu ręki wyłącznik silnika. Prócz tego bezwzględnie należy używać okularów zabezpieczających w czasie pracy. O ile odpowiednio rozważymy zakup pilarki, z pewnością wybierzemy niezawodne narzędzie na długie lata.