Na co musimy kierować uwagę podczas planowania inwestycji budowlanej?

Budowa domu jest skomplikowanym projektem. Decydując się na jej rozpoczęcie musimy liczyć się z niespodziankami. Nie można niestety wszystkiego przewidzieć, niezależnie od tego czy będzie to konstrukcja duża czy tylko modernizujemy istniejący już obiekt, zawsze może się wydarzyć coś, czego nie przewidzieliśmy.

W budownictwie coraz lepiej

Autor: Agencja inplusPR
Źródło: Agencja inplusPR
Legendarna jest solidność brygad budowlanych, stąd najlepiej dobrze obmyślić warunki umowy z budowniczymi tak, aby nasze koszta nie okazały się nadmiernie duże. Najlepszym rozwiązaniem może być najęcie dużej, sprawdzonej firmy. Chociaż wiadomo że zazwyczaj takie firmy (dowiedz się) mają większe ceny, warto tą kwestię przemyśleć, bowiem podejrzanie mała cena może być oznaką problemów takich, jak chociażby ukryte ponadplanowe opłaty za zużycie urządzeń. Niewysoka cena może również oznaczać konieczność najęcia przez naszego wykonawcę podwykonawcy oferującego na przykład mini dźwigi, którymi nasza ekipa nie dysponuje. Słowem, planując prace budowlane nie można się kierować wyłącznie atrakcyjną ceną.
Idealnym przykładem tego że cena nie będzie wystarczającą podstawą w wyborach tyczących się inwestycji budowlanych są tak duże prace jak budowa (profesjonalnymi usługami dźwigiem) autostrad. Na mocy regulacji o przetargach dla zlecającego największe znaczenie ma cena – im będzie ona niższa tym oferta lepsza. Nacisk na redukcje kosztów za wszelką cenę paradoksalnie podnosi koszty, bowiem dość często się zdarza że nie dotrzymywane są terminy, a to powoduje ponadplanowe koszty. Wiadomo bowiem, że jeśli dana firma nie dała sobie rady, to jej następczyni będzie miała solidne argumenty na podwyższenie ceny za sfinalizowanie zadania.

Gdy już przeanalizujesz zamieszczony tutaj tekst, równie wciągająca będzie ta pomocna strona, ponieważ ma pokrewne dane na prezentowany temat.

Stąd – przed podjęciem wszelkich decyzji – watro zorientować się, czy realizator za atrakcyjnie niższą cenę jest w stanie rzeczywiście zrealizować pracę jaką mu zlecimy. Dużo łatwiejszą sytuację mamy wtedy, gdy robota którą mamy do wykonania jest drobna i doraźna. Wówczas wystarczy zwrócić się bezpośrednio do jednostki mającej w ofercie mini dźwigi (link referencyjny) pod wynajem. Warto także przy planowaniu budżetu przedsięwzięcia założyć, iż wydatki będą wyższe od zamyślanych (średnio o dziesięć procent).