Najistotniejsze to, żeby grunt miał właściwą nośność

Kiedy tak spacerujemy sobie po mieście ciężko zauważyć jakąkolwiek ziemię. Mówi się o tzw. zakopertowanym terenie, tj. niemal cały obszar jakimś betonem, woda deszczowa nie może zostać wchłonięta w glebę i m.in. dlatego często dochodzi w miastach do podtopień. Choć oczywiście istnieją działki, gdzie na przykład można wybudować domlub pomyśleć o jakiejś większej inwestycji typu osiedle.

klasyfikacja gruntu

Autor: NOAA Photo Library
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak zanim zacznie się cokolwiek budować musimy przeprowadzić badanie zagęszczenia gruntu. Najważniejsze jest, by wynik pokazywał właściwą nośność, bo tylko w takiej sytuacji można będzie bez dodatkowych działań nad samym terenem zacząć jakąś budowę. Jeśli okaże się, że ziemia nie ma odpowiedniego stopnia zagęszczenia będzie trzeba nad nim popracować. Zwiększenie nośności gruntu wiąże się m.in. z dowiezieniem w konkretne miejsce skał o innej średnicy.

Jeżeli chcesz pogłębić swoją wiedzę na ten temat, to czytaj także (http://www.knauf-industries.pl/) następne wiadomości. Trzeba wejść w poniższy link.

Później muszą być wymieszane z glebą w danym miejscu i dzięki temu wskazany obszar zostanie utwardzony i jego nośność się zwiększy.

Poziom zagęszczenia gruntu

Niektórym się zdaje, że starczy zakupić działkę i zacząć na niej budować. Jednak nie jest to całkowita prawda w niektórych miejscach musi zostać wykonane badanie zagęszczenia gruntu. Takie badanie wiąże się z nawiercaniem wybranego terenu, żeby pobrać próbki do zapoznania się z sytuacją. Nie są to tanie działania, firmy, które zajmują się wykonywaniem tego typu badań cenią sobie swe usługi – badanie zagęszczenia gruntu – Jednak nie ma sensu oszczędzać na takich czynnościach. Bez takiego badania może się okazać w czasie budowy, że wzmacnianie gruntów nie ma tak dużej nośności i trzeba go wzmocnić. Niestety w podczas budowy działania są mocno ograniczone i po pewnym czasie mogłoby okazać się, że wszystko trzeba rozebrać i postawić na nowo.

Firma Geopartners

Autor: Soil Science
Źródło: http://www.flickr.com
Tak, więc powinniśmy wziąć pod uwagę to, że działka, którą kupiliśmy będzie musiała zostać sprawdzona, co do swojej wytrzymałości. Takie badanie przeprowadza się też w miejscach, gdzie mają być budowane drogi. Bo wiadomo, że takie tereny muszą być bardzo wytrzymałe. Oczywiście, istnieje możliwość poprawek po budowie, ale możemy to porównać do leczenie objawów a nie do możliwości prawdziwej naprawy. Dlatego jeżeli coś budować, to tylko, gdy posiadamy pewność, że budujemy na odpowiednio zagęszczonym gruncie.