Najważniejsze zasady analizy ogromnych ilości informacji w firmach, największe różnice pomiędzy systemami ERP i BI

Rozwój nowoczesnych metod informatycznych sprawił, że w firmach zaczęło się pojawiać coraz więcej danych. Większe już kilkanaście lat temu miały wdrożone zaawansowane programy do zarządzania ERP, w których na bieżąco były i w dalszym ciągu są zapisywane wszystkie gospodarcze zdarzenia. Przy dobrej konfiguracji systemu ilość gromadzonych informacji jest ogromna, więc zaczęła się pojawiać konieczność ich wydajnej analizy, i to na różnych płaszczyznach.

Osoby zarządzające i podejmujące decyzję zaczęły czuć ograniczenia, jakie pojawiły się w nawet najbardziej wydajnych systemach ERP, ponieważ często nie była w nich możliwa bardziej przekrojowa analiza danych. Przede wszystkim to wynikało z budowy takich systemów, ich podstawową rolą jest zbieranie i przetwarzanie informacji spływających na bieżąco, a wszelkie analizy będą się opierać tylko na tych danych, jakie już wprowadzono. Ale jednocześnie nie pozwalają na nic więcej, jeśli podczas wykonywania operacji gospodarczej jakieś dane nie zostały wprowadzone, to ich wykorzystanie później możliwe nie było.

Chcąc sobie poradzić z takimi ograniczeniami, zaczęły się pojawiać systemy big data, zwane też popularnie Bussinnes Inteligence.

Opublikowane w tym tekście informacje są rzeczywiście godne zainteresowania, jednak kliknij też ten użyteczny tekst – on na pewno również Cię zainteresuje.

Ich idea jest całkowicie inna niż systemów ERP, ale też miały one wykonywać całkowicie odmienne rzeczy. Pierwszą różnicą jest mechanizm przechowywania danych. Przy systemach BI dane uzyskane na przykład z programów ERP czy innego rodzaju źródeł są transformowane do odpowiedniego formatu i następnie ładowane do bazy. Często się zdarza, że liczba informacji może się zwiększyć kilka razy w porównaniu z danymi wyjściowymi, ale jest to celowe działanie. Więcej w temacie: .

Dzięki temu, że informacje dostępne będą w znacznie większym zakresie, to także możliwości ich analizy są dużo większe. W rzeczywistej pracy przeważnie takie dane są uzupełniane raz na pewien czas, nie tak jak w systemach ERP w sposób ciągły, lecz to akurat spokojnie może tak być. Najbardziej istotne jest, aby zostały one właściwie przygotowane i wprowadzone w dobrym formacie, bo przez to da się je wydajnie analizować.