Niejasności prawne a rozumienie konkretnej działalności biznesu

Istnieją pewne niejasności prawne dotyczące różnych zawodów. Na pozór mało ważne przyczyniają się do niezrozumienia i nieprawidłowego rozmienia konkretnej działalności. W najbardziej nieoczekiwanej sytuacji możliwe jest w ogóle mylenie zawodów, obarczanie konkretnych przedsiębiorców krzywdzącymi przepisami.

ciężarówki chłodnie

Autor: Glen Wallace
Źródło: http://www.flickr.com
Wszystko w ramach porządku, jednakowoż nie zawsze logiki. Można powiedzieć, iż istnieje w Polsce parę tego typu przypadków, w których regulacje prawne nie nadążają za realnością. Tak jest zapewne w przypadku spedycji.

Jak potwierdzają prawnicy, to pojęcie dość często jest mylone w naszym prawie. Najważniejszy błąd to pewność, że firma, jaka nie przewozi towarów, bo zleca to innemu podmiotowi, to właśnie spedytor, a inni są przewoźnikami. Ustawodawca również nie pomaga, bo prawna definicja spedycji jest bardzo niewystarczająca. Artykuł 794 mówi nam, iż spedycja to po prostu wysyłanie albo odbieranie przesyłek, a również podejmowanie działań które mają związek z przewozem. Z tego zapisu wynika, że spedycja to przede wszystkim obsługa przesyłki, całościowa, czyli w zakresie nadania i odbioru, a także w związku z jej przewiezieniem. Świadczy to o tym, iż jest to działalność usługowa, jakiej najważniejszym celem jest organizacja przesyłania i przewożenia różnorodnych rzeczy – pełen artykuł na

firma spedycyjna

Autor: MBWA PR
Źródło: http://www.flickr.com

Należy przyznać, iż wszelkie zamieszanie czy nieporozumienie bierze się z niewłaściwie napisanej ustawy o transporcie drogowym.

Zainteresował Cię nasz tekst? Jeśli tak, to w najświeższej ofercie również znajdziesz coś, co będzie dla Ciebie wartościowe. Kliknij więc tutaj!

Dość niedopracowane przepisy były krytykowane od dawna, ponieważ sprowadzają spedycję do poziomu odmiany przewozów bez posiadania własnych transportowych środków. Czemu tak się dzieje? Ponieważ definicja transportu drogowego zawiera dane o pośrednictwie przy przewozie rzeczy (chociaż spedycja nie jest pośrednictwem), to jednak obejmując przecież również pośredniczenie, automatycznie pasuje do tej definicji.

Czym jest więc spedycja? Umowa spedycyjna to najzwyklej umowa, która mówi o czynnościach spedycyjnych. Niby nie jest to bardzo istotne, by tak to formułować dokładnie, ale co kiedy dojdzie do sprawy sądowej wynikającej z jakichś nieporozumień? W takim wypadku sąd nie powinien być zmuszany do badania różnych wytycznych, które powinna definiować ustawa: licencji czy polisy OC, lecz skupić się tylko i wyłącznie na tym, czy firma, która przyjęła na siebie obowiązki z racji spedycji, czy przewozu, a w konsekwencji czy jest spedytorem czy przewoźnikiem. To tylko jeden z przypadków, jak niedobrze zdefiniowane normy prawne mogą wpłynąć na niezrozumienie konkretnej branży.

Jeżeli przeczytane przez Ciebie w tym miejscu materiały okazały się niewystarczające, to ta wskazówka z serwisu (http://www.grupapartner.pl/oferta/uslugi-partner-serwis/remonty-serwomotorow.html) być może będzie godna Twojej uwagi.

Niestety, zdarza się to w wielu pozostałych dziedzinach – kontakt.