Nowoczesna technologia w służbie farmacji – w jaki sposób najróżniejsze urządzenia opakowują lekarstwa, zanim te trafią do aptek

Niełatwo byłoby obecnie wyobrazić sobie fabrykę lekarstw, w której pigułki pakowano by ręcznie. Wspomniana polityka byłaby zupełnie nieopłacalna – nie dosyć, że koszty produkcji znacznie by wzrosły, to poza tym liczba produkowanych preparatów byłaby bardzo skromna. Z tego powodu kierownicy tych małych i tych olbrzymich wytwórni farmaceutycznych muszą zainwestować w profesjonalne maszyny pakujące.

pakowanie

Autor: Benjamin Moore Sp. z o.o.
Źródło: http://benjaminmoore.pl/
Czynność pakowania zazwyczaj łączymy z ładowaniem konkretnych rzeczy do tekturowych pudeł lub z umieszczaniem prezentu w ozdobnej torebce. I nawet jeśli choćby przez moment pomyślimy o pakowaniu lekarstw, to skupiamy się głównie na mniej lub bardziej efektywnych papierowych czy plastikowych pudełkach. Kompletnie nie pamiętamy o tym, że zawartość kapsułek bądź saszetek musi też zostać starannie zapakowana i ponadto dokładnie odmierzona – w fabrykach produkujących leki wszystko musi być zważone z iście aptekarską precyzją – przeczytaj tutaj.

Niektóre leki przyjmujemy w postaci płynnych kapsułek i zupełnie nie uświadamiamy sobie, że każda z nich musiała być wyprodukowana przez profesjonalną maszynę zwaną kapsularką. W pomieszczeniach produkcyjnych można szybko dostrzec też i inne urządzenia. Kiedy jedne maszyny nalewają syropy do ciemnych butelek, to inne tłoczą lekko żółte maści do aluminiowych tub. De facto każda maszyna do pakowania jest tu ważniejsza od człowieka, gdyż żaden zatrudniony nie potrafiłby pracować w dużym tempie z tak wielką dokładnością.

pakowanie maszynowe
Kiedy zawartość leku znalazła się w żelatynowej otulinie, to tak przygotowane kapsułki mogą być zapakowane do plastikowych lub szklanych pojemniczków. Jeżeli tabletki mają trafić do niedużych butelek, to maszyna zwana liczarką automatycznie odmierza podaną liczbę sztuk.

Jeśli dokładnie pragniesz poznać informacje na omawiany temat, to koniecznie zajrzyj na proponowany odnośnik. Tam są ciekawe wiadomości, które zostaną Ci w głowie na długo.

Potem maszyna do pakowania zakleja po kilkanaście albo kilkadziesiąt barwnych pudełeczek w papierowe opakowania, by parafarmaceutyki mogły bezpiecznie mogły trafić do hurtowni farmaceutycznych. Właściciele przedsiębiorstw wytwarzających leki stawiają nade wszystko na niezawodność i cenę urządzeń pakujących, choć dla wielu ważne są również i określone parametry – ile kosztuje maszyna do pakowania. Z pewnością każdy przedsiębiorca zainteresuje się najnowocześniejszymi maszynami, nawet jeśli kosztują one majątek – przecież ogólna orientacja w nowinkach technologicznych także bywa potrzebna.