Jak zabezpieczyć metale przed korozją

Fragmenty stalowe narażone są na korodowanie, dlatego już teraz pomyśl o rozwiązaniu, jakim są zabezpieczenia antykorozyjne. W zależności od rodzaju korozji i właściwości chemicznych czynników korozyjnych jest ogromna ilość metod, które zapobiegną albo zmniejszą konsekwencje powstawania korozji. Do podstawowych sposobów zapobiegania przed korozją należy dopasowanie materiału do panujących agresywnych warunków atmosferycznych.

galwanizacja stali

Autor: U.S. Army Corps of Engineers
Źródło: http://www.flickr.com
W dużym stopniu można ograniczyć wpływ poniektórych czynników korodujących poprzez użycie inhibitorów, które przyczynią się do opóźnienia korozji. Inhibitory korozji posiadają charakterystyczne cechy, dzięki jakim tworzą na powierzchni metalu naloty ochronne (poznaj płyty ogniochronne w asortymencie Mercor Group) a tym samym blokują szybkość korozji. W otoczeniu alkaicznym jako inhibitor korozji używane są sole arsenu, niklu, zaś w otoczeniu kwaśnym: mąka ziemniaczana, klej bądź białko.

Pewnym z najbardziej skutecznych sposobów zabezpieczenia przed korozją elektrochemiczną będzie tzw. ochrona katodowa.

To użyteczne opracowanie (http://www.termoaparatura.com.pl/) z pewnością okaże się dla Ciebie ciekawe, ponieważ znajdziesz tam informacje pokrewne do takich, które czytasz tu.

Osłona katodowa jest jest to metoda polegająca na połączeniu ochranianego fragmentu z metalem mniej szlachetnym, kreującym anodę ogniwa, natomiast katodą jest obiekt chroniony. Po całkowitym wyeksploatowaniu protektora musimy go jak najprędzej zamienić na nowy. Analogiczny rezultat przynosi też zastąpienie cynku złomem stalowym połączonym z dodatnim biegunem prądu , podczas gdy chroniona konstrukcja połączona jest z biegunem ujemnym.

Inną metodą może być galwanizacja obejmująca powłoki cynkowe – firma oferująca galwanizację . To wyjście, które sprawdza się w wielu sektorach przemysłu, między innymi: przemysłu motoryzacyjnego, branży aeronautycznej bądź przemysłu budowlanego. Metodę wyróżnia z pewnością możność uzyskania estetycznych obiektów, dlatego że nałożona powłoka cynkowa jest jednolita a także cieniutka.

Jeżeli idzie o cynkowanie nie występują żadne zgrubienia, co stanowi jednocześnie doskonałe przygotowanie dla przykładu do lakierowania proszkowego – cynkowanie w firmie Galess. Proponowane przez wiele firm galwanizowanie odróżnia się precyzją jak też starannością, dzięki temu cynkowanie galwaniczne umożliwia pozyskanie znakomicie zabezpieczonych elementów stalowych. Będą one mniej narażone na rdzewienie, dzięki czemu na długo zachowają estetyczny wygląd.