Jakie rzeczy wytwarzamy z wytrzymałej stali

Przykład konstrukcji stalowej   pomnik Schiffshebewerk Niederfinow

Autor: bgeissl
Źródło: http://www.flickr.com/photos/bgeissl/2766483590/
Czyli o tym, z jakiego rodzaju stali produkuje się w dzisiejszych czasach maszyny do ekstremalnych zastosowań przemysłowych.

Jestem pewien, że niejeden z nas śledził z pasją program ekstremalne maszyny na kanale discovery. Jeśli jednak nie pamiętacie tej, co jak co leciwej już serii, pozwolę sobie na krótkie przypomnienie. W programie pokazywano ówcześnie największe, najbardziej trwałe i bardzo ciekawe urządzenia i konstrukcje na świecie – od wielkich mostów które są cudami architektury i inżynierii, po wielkie koparki czy ciężarówki przeznaczone do pracy w niebezpiecznych warunkach, przykładowo w kopalniach. Omawiano również ich konstrukcję, projekty i materiały, z jakich zostały wykonane.

Ostatnio wpadła do mnie myśl, żeby zastanowić się więcej nad materiałami wykorzystywanymi do konstrukcji takich maszyn. Bo przecież stal z której produkuje się taką ogromna ciężarówkę która waży ponad 400 ton musi być niezwykle wytrzymała! Poszukałem informacji w sieci i zobaczyłem hardox, czyli niezwykłe wytrzymałą blachę, z jakiej tego typu pojazdy i urządzenia są produkowane. Ta bardzo trwała blacha trudnościeralna jest prawie dwadzieścia razy bardziej wytrzymała na wszelkie zniszczenia spowodowane obciążeniami i narpężeniami. Można ją stosować w najtrudniejszych warunkach.
Pomyślałem w tym momencie – fajnie, ale pewnie waży to około 20 razy więcej niż klasyczny materiał wykorzystywany do konstruowania tego typu elementów. Oczywiście, okazało się, że się myliłem – blachy trudnościeralne pomimo swej ponadprzeciętnej trwałości są praktycznie tak samo grube, co jej klasyczny odpowiednik. To pozwala konstruować urządzenia i specjalistyczne elementy o ponadprzeciętnej wytrzymałości bez konieczności opracowywania nowych planów konstrukcyjnych, dostosowanych do zwiększonej wagi budulca. Właśnie stąd też wywodzi się ogromna popularność takich {materiałów.

Będąc na fali przeszukiwania sieci moją uwagę zwróciło to, że tylko jedna jedyna huta na świecie wytwarza tą stal hardox, a jest to Ssab, skandynawska huta stali. Od kilkudziesięciu lat maja patent na system produkcji takiej stali, a recepturę trzymają w tajemnicy.