Jakie rzeczy wytwarzamy z wytrzymałej stali

Przykład konstrukcji stalowej   pomnik Schiffshebewerk Niederfinow

Autor: bgeissl
Źródło: http://www.flickr.com/photos/bgeissl/2766483590/
Czyli o tym, z jakiego rodzaju stali produkuje się w dzisiejszych czasach maszyny do ekstremalnych zastosowań przemysłowych.

Jestem pewien, że niejeden z nas śledził z pasją program ekstremalne maszyny na kanale discovery. Jeśli jednak nie pamiętacie tej, co jak co leciwej już serii, pozwolę sobie na krótkie przypomnienie. W programie pokazywano ówcześnie największe, najbardziej trwałe i bardzo ciekawe urządzenia i konstrukcje na świecie – od wielkich mostów które są cudami architektury i inżynierii, po wielkie koparki czy ciężarówki przeznaczone do pracy w niebezpiecznych warunkach, przykładowo w kopalniach. Omawiano również ich konstrukcję, projekty i materiały, z jakich zostały wykonane.

Ostatnio wpadła do mnie myśl, żeby zastanowić się więcej nad materiałami wykorzystywanymi do konstrukcji takich maszyn. Bo przecież stal z której produkuje się taką ogromna ciężarówkę która waży ponad 400 ton musi być niezwykle wytrzymała! Poszukałem informacji w sieci i zobaczyłem hardox, czyli niezwykłe wytrzymałą blachę, z jakiej tego typu pojazdy i urządzenia są produkowane.

Niezwykle wciągający artykuł, czyż nie? Jeśli także posiadasz takie zdanie, to kliknij tutaj oraz przeczytaj tutaj pozostałe dane.

Ta bardzo trwała blacha trudnościeralna jest prawie dwadzieścia razy bardziej wytrzymała na wszelkie zniszczenia spowodowane obciążeniami i narpężeniami. Można ją stosować w najtrudniejszych warunkach.
Pomyślałem w tym momencie – fajnie, ale pewnie waży to około 20 razy więcej niż klasyczny materiał wykorzystywany do konstruowania tego typu elementów. Oczywiście, okazało się, że się myliłem – blachy trudnościeralne pomimo swej ponadprzeciętnej trwałości są praktycznie tak samo grube, co jej klasyczny odpowiednik. To pozwala konstruować urządzenia i specjalistyczne elementy o ponadprzeciętnej wytrzymałości bez konieczności opracowywania nowych planów konstrukcyjnych, dostosowanych do zwiększonej wagi budulca.

Poświęć chwilę i sprawdź tu spawanie konstrukcji metalowych legnica analogiczne informacje na opisywany temat – one na pewno Cię zaintrygują, zatem nie czekaj za długo:)

Właśnie stąd też wywodzi się ogromna popularność takich {materiałów.

Będąc na fali przeszukiwania sieci moją uwagę zwróciło to, że tylko jedna jedyna huta na świecie wytwarza tą stal hardox, a jest to Ssab, skandynawska huta stali. Od kilkudziesięciu lat maja patent na system produkcji takiej stali, a recepturę trzymają w tajemnicy.