Kolor elewacji – jak wybrać dobry?

W zależności od odcienia elewacji budynek może wywoływać wrażenie lekkiej lub ciężkiej budowli, a jego sylwetka wtapiać się w środowisko albo z nim kontrastować. Elewacja bowiem nie jedynie chroni zewnętrzne ściany domku przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, lecz również jest jego ozdobą.

A na wygląd elewacji oddziałuje m.in. zabarwienie. Stąd jego wybór musi być dokładnie przemyślany jak też stosowany z ostrożnością oraz wyczuciem.

elewacja

Autor: Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Podejmując decyzję o odcieniu elewacji, nie należy zapominać, że powinna ona dodawać budynkowi piękności i zarazem nie zakłócać jego relacji z oplatającą go naturą. Nie powinna zatem wybijać się z otoczenia, tylko podkreślać związek z nim. Elewacja w intensywnych oranżach, fioletach albo czerwieniach stanie się obcym fragmentem w krajobrazie, wprowadzając do niego niemiłą dla oka dysharmonię. Podobne kolory zawsze bowiem rażą w złączeniu ze stonowanymi zielonościami, szarościami, brązami, występującymi w przyrodzie – tradycyjne cegły klinkierowe

Ważne będzie również zharmonizowanie kolorystyki elewacji domu z odcieniem innych, dostrzegalnych z zewnątrz jego elementów – pokryciem dachu, stolarką drzwiowej, cokołami, parapetami itd. Przy czym dobry rezultat estetyczny możemy uzyskać tak wybierając kolory wszystkich tych fragmentów i szczegółów z tej samej palety odcieni, różnicując jedynie ich odcienie, jak także zestawiając je na zasadzie przeciwieństwa. Stosowanie zestawień kontrastowych nastręcza jednak doświadczonego oka a także znajomości reguł zestawiania zabarwień.

Jeśli chcesz uzyskać więcej wiadomości na prezentowany temat, to znajdziesz je na pewno po przejściu na witrynę (http://aleklima.pl/klimatyzatory-rodzaje/klimatyzatory-nascienne) – tam są one bardzo fascynujące.

Ażeby nie popełnić błędu, wybór kontrastowych barw lepiej więc powierzyć projektantowi, jaki ma wiedzę jak też doświadczenie w komponowaniu zestawień kolorystycznych.

Za pomocą odcienia elewacji możemy również wizualnie poprawiać niekorzystne proporcje obiektu. Przykładowo, sylwetka małego jak też rozległego domu z pionowymi akcentami barwnymi na elewacji będzie wydawała się smuklejsza, zaś wysoki oraz wąski pomalowany w poziome pasy – niższy.Zarówno linie pionowe, jak i horyzontalne, trzeba jednakże stosować ostrożnie, aby nazbyt nie „wyciągnąć” domu górę albo nadmiernie go „poszerzyć”.

To świetnie, że masz chęć uzyskać większą ilość informacji na to zagadnienie. Wówczas przejdź do treści (http://www.impeco.pl/maseczki-ochronne), a dowiesz się różnych wiadomości i uzyskasz wiedzę na mnóstwo tematów.

Wdzięcznym surowcem który możemy także wykorzystać jest cegła ceramiczna pełna – Porotherm T.