Metale o wysokiej trwałości

Piszę o tym, z jakiego rodzaju blachy tworzy się dziś maszyny (przykładowo podobne do tych: do najbardziej ekstremalnych zastosowań przemysłowych.

Jestem pewien, że niejeden z nas śledził z zamiłowaniem program ekstremalne maszyny na kanale discovery. Jeśli jednak nie śledziliście tej, bądź co bądź leciwej już serii, pozwolę sobie na szybkie przypomnienie.

Przykład konstrukcji stalowej   pomnik Schiffshebewerk Niederfinow

Autor: bgeissl
Źródło: http://www.flickr.com/photos/bgeissl/2766483590/
W programie ukazywano ówcześnie największe, niezwykle wytrzymałe i bardzo ciekawe maszyny i konstrukcje na świecie – od ogromnych wieżowców będących perełkami architektury i budownictwa, po ogromne buldożery czy dźwigi wykorzystywane do pracy w ekstremalnych warunkach, na przykład w hutach. Omawiano również ich konstrukcję, projekty i materiały, z jakich zostały zrobione.

Perforacje EVH 8x32 50x50 firmy MEVACO

Autor: MEVACO
Źródło: MEVACO

Ostatnio wpadła mi właśnie do głowy myśl, żeby zastanowić się dłużej nad sprzętami wykorzystywanymi do konstrukcji tego typu maszyn. Bo przecież blacha z której wyrabia się taką wielką ciężarówkę ważącą ponad 500 ton musi być ogromnie wytrzymała! Poszperałem w internecie i natknąłem się na hardox<, czyli bardzo wytrzymałą stal, z której takie ciężarówki i urządzenia są produkowane. Jeśli masz zamiar rozszerzyć swą znajomość rzeczy z wybrany temat, to zachęcam do mej strony. Wystarczy nacisnąć na moje hiperłącze i już.

Ta niezwykle trwała blacha trudnościeralna jest praktycznie 20 razy bardziej wytrzymała na wszelkie uszkodzenia spowodowane obciążeniami i narpężeniami. Można ją wykorzystywać w najcięższych warunkach.

cięcie blachy

Autor: Bosch
Źródło: www.bosch-media.pl

Pomyślałem więc – nieźle, ale prawdopodobnie waży to jakieś 20 razy więcej niż standardowy budulec używany do budowy tego typu sprzętów. Jednakże, okazało się, że się myliłem – blachy trudnościeralne mimo swojej ponadprzeciętnej trwałości są praktycznie tak samo grube, co jej częściej używany odpowiednik.

Spodobał Ci się ten artykuł? Zatem czytaj to przyrządy obróbkowe, co chcesz na nowej witrynie, którą z pasją dla Ciebie opracowaliśmy.

Ten czynnik pomaga konstruować urządzenia i specjalistyczne elementy o zwiększonej wytrzymałości pomijając proces tworzenia planów konstrukcyjnych, przystosowanych do zwiększonej masy materiału. Stad też wywodzi się ogromna popularność takich materiałów]blach.

Pozostając na fali przeczesywania informacji w sieci moją uwagę zwróciło to, że tylko jedna jedyna huta na świecie produkuje tą stal hardox, a jest to Ssab, szwedzka huta stali. Od kilkunastu lat maja opatentowany system produkcji tej blachy, a recepturę trzymają w tajemnicy.