Minusy i plusy płaskiego dachu, najważniejsze techniki i rozwiązania używane przy takich konstrukcjach

Jednymi z najchętniej wybieranych rodzajów dachów są dachy spadziste. Mają one mnóstwo zalet i doskonale sprawdzają się w prawie każdym budynku. Świetnie sobie radzą z odprowadzaniem wody, a dzięki temu że mają spadek nie potrzebują zbyt dużej szczelności między elementami pokrycia, dzięki czemu nie wymagają najwyższej jakości materiałów. Mają też pewne wady – koszt wykonania spadzistego dachu jest dużo większy niż wersji płaskiej, poza tym są duże kłopoty z konstrukcją, jeśli dach będzie bardziej rozbudowany.

Trwały dach na lata

Autor: Monier
Źródło: Monier
W ostatnim czasie do łask zaczynają wracać dachy płaskie, dające projektantom i architektom zupełnie nowe możliwości. Wynika to z faktu, że opracowano nowe techniki stawiania, zapewniające praktycznie całkowitą szczelność takiego dachu. Wcześniej bywało z tym różnie – nawet dokładny montaż sprawiał, że niekiedy dach po jakimś czasie zaczynał przeciekać, co wiązało się z dość drogim i zawsze mało wygodnym remontem. Z tego też powodu wiele osób bardzo się zraziło do takich dachów i zyskały one niezbyt dobrą renomę.

Więcej – http://styro-papa.pl/

Rewolucją w konstrukcjach dachów płaskich stało się opracowanie technologii pap termozgrzewalnych. Przy takim rozwiązaniu dachy kładzie się se specjalnych elementów, które mają postać płyt ze styropianu pokrytych warstwą papy. Połączenia są zalewane gorącym, płynnym lepikiem, dzięki czemu powstaje solidna, odporna na warunki atmosferyczne i bardzo wytrzymała powierzchnia.

Ułożona w ten sposób papa na styropianie zapewnia duży poziom szczelności, a dolna styropianowa warstwa stanowi izolację termiczną – przez to również od góry budynek będzie odpowiednio ochraniany przed chłodem – odnośnik. Ponieważ jednak na każdym dachu będzie trzeba wykończyć boki, obudować kominy czy inne konstrukcyjne elementy, to konieczne będą dodatkowe elementy wykonane w tej samej technologii. Zaliczają się do nich przykładowo kliny dachowe, służące do otrzymania łagodnych przejść między prostopadłymi powierzchniami, mają one wygląd styropianowych klinów z wierzchnią częścią z papy.