Olej hydrauliczny – na które przymioty trzeba mieć szczególną uwagę przed jego kupnem?

Olej hydrauliczny to jeden z typów olejów, jakie przeznaczone są do układów hydraulicznych. Dzięki jego wielu rodzajom może być wykorzystany w wielu maszynach i układach, np. w układach hamulcowych czy w siłownikach hydraulicznych. Ma postać gęstej, żółtej bądź czerwonej cieczy. Nim dokonamy kupna oleju, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka parametrów, które umożliwią nam wybrać wyrób znakomitej jakości.

przewód hydrauliczny

Autor: mvslusar
Źródło: http://www.flickr.com
Pierwszym takim wyróżnikiem jest lepkość oleju. Nie jest właściwy ani zbyt lepki, ani także za mało lepki olej. W pierwszej sytuacji może wystąpić zjawisko kawitacji, w drugim natomiast – ciecz robocza nie będzie posiadać należytych właściwości smarnych. Najlepiej jest sprawdzić specyfikację maszyny, w jakiej ma być wykorzystany, ponieważ każdy producent formułuje konkretne wymogi. Drugi parametr to odporność na utlenianie, co ma znaczny wpływ na trwałość, którą wykazuje olej hydrauliczny (znacznie więcej informacji).

Przez utlenianie olej (oferta) staje się niezwykle lepki, co w najgorszej sytuacji może doprowadzić do powstania osadów, które np. zapchają filtry albo unieruchomią zawory. Znaczące jest również zastosowanie w oleju należytej ochrony przed korozją, wspomniane własności smarne oraz stabilność termiczna oleju. Oprócz tego musimy mieć na uwadze czy konkretny olej jest filtrowalny, a zatem czy cechuje się wysoką czystością. Olej (zapraszam tutaj…) trzeba też sprawdzić pod kątem jego wyglądu. Jeżeli zauważymy, iż jest ciemniejszy niż przeważnie, może to wskazywać na jego termiczny rozkład, zbyt długie użytkowanie czy oddziaływanie wyższej niż należy temperatury.

Do tego musimy dowiedzieć się czy olej posiada właściwości przeciwzużyciowe oraz przeciwzatarciowe, a dokładniej ujmując czy przez jego stosowanie nie doprowadzimy do szybszego zużycia maszyny. Olej może powodować w niej wytwarzanie się luzów oraz w rezultacie utratę ich początkowej sprawności, co nie byłoby korzystnym faktem dla użytkownika maszyny. Wskazane elementy mają ogromny wpływ na późniejsze wykorzystanie oleju. Dobrze mieć na oku taką listę, aby dokonać stosownego wyboru w trakcie zakupu oleju hydraulicznego. Elementy potwierdzające odpowiednią jakość asortymentu należy sprawdzać bez względu na rodzaj produktu, by mieć gwarancję zadowolenia z jego użytkowania.