Pierwsze kroki przed budową

Przed pracami budowlanymi, wszystkich inwestorów czeka przygotowanie terenu pod wykonanie nowego obiektu. W jaki sposób przygotowuje się teren pod zabudowę oraz w którym momencie można zlecić takie działania?

Geodeta podczas pracy

Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli zależy nam aby budowa przebiegała dynamicznie i bez zakłóceń, wskazane jest podjęcie pewnych działań oraz wizyta odpowiednich specjalistów. Nie da się postawić domu bez geodety. Budowa bez pomocy geologa może okazać się bardzo kosztowna, gdy okaże się, że teren jest podmokły.

Geodezja / Geodeta dla miast Wrocław i okolic

Pierwsze spotkanie z geodeta Wrocław powinno mieć miejsce już przy zakupie działki tudzież po spotkaniu z architektem. Druga rozmowa następuje po otrzymaniu dokumentu zezwalającego na rozpoczęcie prac. Wtedy geodeta wyznacza na działce, w którym miejscu ma być położony dom. Zakres działań geodety opiera się na starannym wytyczeniu granic działki na podstawie informacji zawartych w miejscowym planie zagospodarowania terenu.

Mapa jest dokumentem niezbędnym do uzyskania pozwolenia na budowę – powinna zostać dodana do dokumentacji. Wytyczenie budynku, wykonane jest natomiast po to, by firma budowlana mogła rozpocząć budowę, mając dokładne informacje w którym miejscu kopać fundamenty pod budynek. Jeśli więc planujemy budowę w okolicach Wrocławia i wymagamy pomocy geodety, wystarczy wpisać w internecie frazę: geodezja Wrocław.

Geodeta

Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com
Do zakresu obowiązków geologa należy ocena warunków gruntowo-wodnych na terenie. Ponieważ każdy dom (zobacz również ogrodzenia panelowe – producent) jest tak trwały, jak jego fundamenty. Aby możliwe było ich postawienie, trzeba najpierw przeprowadzić badanie właściwości fizycznych gruntu. Wyniki badań, które otrzymujemy po jego analizie, umożliwiają nam określenie obciążeń, co w zasadzie jest podstawą do właściwego zaprojektowania fundamentów budynku.

Niekiedy możemy spotkać podłoża, których nośność jest niewystarczająca do przyjęcia ciężaru budynku. Posadowienie budynku, na takim terenie jest możliwe dzięki uprzednim wzmocnieniu. W takich sytuacjach wymagana jest pomoc profesjonalistów.

Jeśli nie jesteś pewien, czy umieszczone na tej witrynie wiadomości są dość precyzyjne, to zobacz źródło (http://www.domymax.pl/projekty-domow/domy-klasyczne/), które zostało wykorzystane do napisania tego artykułu.

Jeżeli nośność gruntu jest zbyt mała, a wynika ona z wilgotności gruntu, możemy zagęścić go np. żwirem bądź drobnymi kamieniami ubijanymi warstwami. Miejmy na uwadze, iż budowanie domu z udziałem specjalistów jest znacznie łatwiejsze i pomaga w przyszłości ustrzec się od wielu problemów.

Trochę więcej wiedzy znajdziesz pod linkiem