Powinności wiążące się z holowaniem TIRów

Ciężarówki zostały stworzone do pracy w trudnych warunkach i ciągłego wykorzystywania. Z czasem jednak niektóre elementy się zużywają – hamulce, opony, amortyzatory i inne elementy narażone na działanie mocy dużo większej, niż w sytuacji samochodów osobowych. Awaria każdej z wymienionych części w trasie wiąże się niekiedy z duża liczbą niedogodności czy czasami narażeniem życia. Z tego powodu ważnym jest, żeby regularnie sprawdzać stan samochodu ciężarowego w wyspecjalizowanym warsztacie samochodowym, a w pobliżu mieć zawsze kontakt do firmy trudniącej się holowaniem takich samochodów.

serwis mobilny TIR

Diagnostyka pojazdów jest niedrogim sposobem na utrzymanie pojazdu w dobrej kondycji. Część usterek lepiej usunąć wcześniej stadium, ponieważ w późniejszym czasie mogą one pociągać za sobą cały łańcuch innych usterek a co z tym związane – brak zarobku dla kierowcy w trakcie pobytu samochodu w warsztacie. Naprawa samochodów ciężarowych musi więc być traktowana przez wyspecjalizowanych kierowców jako ostateczność. Samochody (oklejanie aut wrocław cennik) ciężarowe posiadają zaawansowane systemy elektroniczne i hydrauliczne, które powinno się odpowiednio konserwować. Warto w szczególny sposób zadbać o stan hamulców czy skrzyni biegów, która w tego typu samochodach jest niezwykle zaawansowana – awaria tego rodzaju podzespołów może być kosztowna i wiąże się z nieprzyjemnościami na drodze.

Profesja kierowcy ciężarówki jest bardzo męcząca i nużąca, kierowcy którzy nie mają wystarczającej ilości odpoczynku stanowią znaczne zagrożenie w ruchu drogowym. Niebezpieczna sytuacja może zdarzyć się jednak wszystkim, nawet najbardziej doświadczonemu specjaliście. W takim przypadku dobrze jest mieć kontakt do spółki holującej samochody ciężarowe. Nie każda firma zajmująca się pomocą drogową jest bowiem w stanie zapewnić tego rodzaju holowanie, tir wymaga specjalnego pojazdu który będzie w stanie utrzymać ciężar samochodu z naczepą. Nie w każdym przypadku istnieją warunki do odłączenia naczepy, właściwy holownik powinien sobie jednak poradzić w takiej sytuacji – takie operacje przeprowadza się na przykład przez zabezpieczenie ciężarówki, za którą dalej ciągnie się naczepa korzystając z własnego podwozia.