Praca geodety

Nie raz, nie dwa obiło nam się o uszy, że praca w geodezji to świetna fucha. Pewnie wiele młodych ludzi właśnie z tego powodu złożyło papiery na studia geodezyjne. Ale duża grupa z nich musiała zmienić specjalizację po kilku miesiącach. Niestety nie wszyscy nadają się na bycie geodetą. Nie jest to proste zajęcie. Trzeba mieć sporo „oleju w głowie”.

Nie wystarczy jedynie znać się na matematyce, ale też mieć rozeznanie przestrzenne. Geograficznych czynników tej branży nie sposób pominąć. Dodatkowo trzeba też rozeznawać się w prawnych aspektach związanych między innymi z klasyfikacją gruntów. Dlatego czy to działając, jako geodeta w firmach klasyfikacja gruntów czy dla przykładu w starostwie w dziale geodezja oleśnica musimy pamiętać, że początkowo trzeba będzie zrobić studia i odbyć praktyki, bez których nie moglibyśmy uzyskać niezbędnych uprawnień.

Chcemy Cię namówić do tak samo ciekawych postów, które stworzyliśmy dla Ciebie z radością. Więc kliknij stronę okna drewniane otwierane na zewnątrz i czytaj to, na co masz ochotę.

A geodezja łączy się nierozerwalnie z kartografią. Jeśli, więc mamy kłopoty z rysunkiem technicznym i jesteśmy niedokładni i mamy niewiele cierpliwości powinniśmy odpuścić sobie pretendowanie na stanowisko geodety.

Grunt to odpowiednia klasyfikacja

Każda postać, która przeszła przez sito (więcej tutaj: http://maragency.pl/kategoria/sita-obrotowe/sito-bebnowe-grr/74/) kierunków licencjackich i magisterskich powiązanych z geografią dobrze wie, że gleboznawstwo wcale nie należy do łatwych przedmiotów. Oczywiście są łatwe kwestie, ale są też zajęcia związane z systematyką gleb, o której każdy student chce czym prędzej zapomnieć. Ale, jeżeli zależy nam na tym, by zostać geodetami, to klasyfikacja gruntów musi być przez nas opanowana perfekcyjnie.

geodezja

Autor: NOAA’s National Ocean Service
Źródło: http://www.flickr.com

Zwłaszcza, że ostatnio zmieniają się ustalenia związane z poszczególnymi klasami gleb. Jeżeli chodzi o klasyfikację gruntów ze strony geodety, to najważniejsze jest, to czy konkretny teren jest rolniczy czy może być przeznaczony do budowy działki. Oczywiście geodeta powinien też stwierdzić, czy stawianie budynku na danym terenie jest bezpieczne.

W tej kwestii jest ogrom zastrzeżeń, szczególnie, gdy widzi się domy postawione na terenie teras zalewowych. Terasy zalewowa nie powinny być zamieszkiwane. Mimo, to w dzisiejszych czasach przyzwolenie na budowę można sobie w jakiś sposób załatwić wszędzie. Ale niestety przyroda i tak zrobi swoje, wtedy dochodzi do nas, że lepiej nie igrać z żywiołem, jakim jest woda, bo niepewny grunt dla domu, to nieszczęście dla naszego dobytku