Problem prawny? Zdaj się na profesjonalistów

Unieważnienie związku małżeńskiego? Proces karny w sądzie? A może nierzetelny partner w interesach? Do kogo zgłosić się w owych przypadkach: adwokata czy radcy prawnego? Czym się różni sędzia od prokuratora, wie w zasadzie każdy. Z odróżnieniem adwokata od radcy, jest już jednak pewien problem. Nie powinno nas to dziwić, ponieważ w ostatnich latach dało się zauważyć tendencję do zacierania różnic między dwiema profesjami.

radca prawny

Autor: Kevin Napper
Źródło: http://www.flickr.com

Mimo iż radca prawny (www.ehsbiznespartner.pl/operat-wodnoprawny-torun/) jest zawodem popularnym, to okazuje się, iż społeczeństwo ma jedynie mgliste pojęcie na temat zakresu działań radcy prawnego. Często jest niesłusznie postrzegany jako doradca prawny, nie mający udziału w bezpośrednich sprawach. Nastał czas, w którym uprawnienia radców i adwokatów prawie niczym się nie różnią i radca ma prawo nas reprezentować w sprawach cywilnych, rodzinnych i administracyjnych.

Rola radcy prawnego opiera się przede wszystkim na udzielaniu porad prawnych, przygotowywaniu opinii prawnych a także projektów akt prawnych (prawnicy we Wrocławiu). Choć w przypadku sądów, sprawa ma się nieco inaczej niż u adwokata. Radca prawny (http://www.ehsbiznespartner.pl/operat-wodnoprawny-bydgoszcz/) nie ma prawa reprezentować oskarżonego w sprawach karnych i karnoskarbowych. I to jest fundamentalna różnica, która odróżnia te dwie profesje.

Jak wybrać najlepszą kancelarię adwokacką? Wybór adwokata dotychczas nie był prosty. Zazwyczaj był on polecany przez przyjaciół, współpracowników lub krewnych. Obecnie, każda kancelaria posiada stronę internetową, gdzie jesteśmy w stanie poznać jej specjalizację i profil świadczonych usług. Z tego względu poszukiwania musimy zacząć od wybrania dobrej kancelarii prawnej, a dopiero wówczas powinien nas zainteresować radca prawny. Warte uwagi są przede wszystkim kancelarie duże, działające na rynku od dłuższego czasu, które mają już wyrobioną renomę i zdobyły zaufanie klienta.

prawo

Coraz głośniej mówi się iż Ministerstwo Sprawiedliwości rozmawia o połączeniu obydwu zawodów w jeden. Ponieważ nasz kraj jest jednym z nielicznych państw w Europie gdzie spotykamy się z takim dualizmem zawodów prawniczych. W innych państw występuje z zasady jedna profesja. W związku z tym w Polsce rozpoczęły się już prace nad ich połączeniem. Czy coś wyniknie z tych rozmów, okaże się w najbliższym czasie.