Profesja radcy prawnego

Prawo to dziedzina niezwykle ważna w każdym kraju. Przy tym jednak dla większości „zwykłych” obywateli zagadnienia związane z przepisami prawnymi są niezwykle skomplikowane. Ponadto nie istnieje taka osoba, która by znała wszlkie prawa na pamięć, ponieważ jest to niemożliwe. Zasadniczą cechą wyróżniającą prawników spośród zwykłych ludzi jest zdolność do posługiwania się przepisami prawnymi oraz ich poprawnej interpretacji.

W wielkim gąszczu różnego rodzaju przepisów na każdy temat znaczną zdolnością jest już odnalezienie odpowiedniego do okazji przepisu. Z tej przyczyny tak istotne i przydatne są kierunki Związane z prawem na uniwersytetach. Mają one za zadanie wykształcić profesjonalistów w zakresie prawa we wszystkich jego ujęciach – ustawa o odpadach. Z najlepszych uczelni pochodzą radcowie prawni, adwokaci czy notariusze, spełniający swoje obowiązki najlepiej. Jeżeli chodzi o radcę prawnego, jego zakres obowiązków jest stosunkowo specyficzny.

Prawo

Autor: controlarms
Źródło: www.flickr.com

Radca prawny i jego obowiązkiSpecjalistą takim może stać się osoba, która przede wszystkim ukończyła wyższe studia prawnicze. Jest to najważniejszy warunek do starania się o zgodę na wykonywanie zawodu o charakterze prawniczym. Następnie konieczne jest zdanie odpowiedniego egzaminu radcowskiego. Należy również zrealizować praktykę w ustalonym wymiarze, by zdobyć potrzebne doświadczenie. Najwazniejszą usługą wykonywaną przez radców prawnych jest udzielanie porad prawnych. Porad takich udziela się właściwie w każdym przypadku, który ma w sobie jakąś zawiłość prawną. Wyszukując w Internecie hasło „radcowie prawni Wrocław” uzyskuje się informacje w kwestii umiejscowienia kancelarii specjalistów w tym mieście i zakresu usług przez nie wykonywanych.

prawo

Autor: Tori Rector
Źródło: http://www.flickr.com
Radca a adwokatWielu ludzi zestawia zawód radcy prawnego z profesją adwokata. Zakresy ich obowiązków istotnie w dość dużym zakresie się pokrywają, jednak nie do końca. Jeszcze jakiś czas wcześniej przykłądowo profesjonalny radca prawny nie mógł podejmować spraw o charakterze rodzinnym, takimi jak na przykład sprawy spadkowe czy rozwody, aktualnie jednak wchodzi to w grupę jego obowiązków. Podstawowa różnica pomiędzy zawodem radcy a pracą adwokata oparta jest na tym, że adwokat broni swojego klienta w sądzie w sprawach karnych, do czego radca nie jest uprawniony.