Przeznaczenie wózków widłowych oraz ich cechy. Co powinno się o nich wiedzieć

Wózki widłowe znajdują aktualnie zastosowanie przeważnie w różnego rodzaju magazynach i halach produkcyjnych. Ułatwiają przenoszenie wielkogabarytowych towarów, ich załadunek i rozładunek nawet z wysokich naczep samochodów ciężarowych. Są bardzo użyteczne ze względu na stosunek ich małych rozmiarów, do wielkich możliwości. W dzisiejszych czasach na rynku funkcjonuje kilka firm zajmujących się produkcją wózków widłowych. Oferta jest dosyć duża, wszystko jest zależne od tego, do czego konkretnie używane będzie urządzenie. Jeżeli wybierzemy zakup fabrycznie nowego modelu, mamy pewność, iż będzie on posiadał kilkuletnią gwarancję.

Wózek widłowy

Autor: Naval Surface Warriors
Źródło: http://www.flickr.com
Wówczas, w sytuacji jeśli ulegnie on jakiemukolwiek uszkodzeniu nie z naszej winy, nie poniesiemy kosztów jego reperacji. W momencie gdy jednak postanowimy zakupić używaną maszynę, wtedy co prawda zyskamy na cenie, ale sami będziemy zmuszeni do sfinansowania ewentualnych usterek. Jeżeli chodzi o ceny części do wózków widłowych, to są one dosyć zróżnicowane, w zależności od tego, z jakim w istocie modelem mamy do czynienia. Niezależnie od wszystkiego, jesteśmy zmuszeni jednak dodać koszty pewnych, nawet niewielkich reperacji czy zmiany olejów do ceny wyjściowej używanego urządzenia.

Są to kwestie, którymi nie musimy się martwić nabywając wózek widłowy bezpośrednio od producenta. To, co w obecnych czasach staje się coraz bardziej powszechne, jest dodatkowo zakładanie instalacji gazowej w tego typu urządzeniach. (Wejdź i zobacz serwis Ramcrane – (remonty suwnic) wózków) Powoduje to fakt, iż są one bardziej ekonomiczne, dzięki czemu mocno obniżamy koszty ich eksploatacji. Należy się jednakże liczyć z tym, iż montaż tego rodzaju instalacji wiąże się z dodatkowymi kosztami, a ponadto, jest ona także dosyć awaryjna.

Wózki widłowe są stosunkowo nowoczesnymi maszynami, które od kilku dekad usprawniają pracę milionów zakładów przemysłowych na całym świecie. Decydując się na nabycie tego typu urządzenia powinniśmy musimy przeanalizować przede wszystkim jego parametry techniczne, jak i potencjalne dodatkowe koszty, jak na przykład wspomniana wcześniej instalacja gazowa. Ponadto, trzeba pamiętać, iż aby móc operować tego rodzaju sprzętem, niezbędne są właściwe uprawnienia. Odpowiedni stan urządzenia oraz wykwalifikowany operator to to, co jest w tej kwestii najistotniejsze.