Przezorny zawsze ubezpieczony

Lato to pora roku, w której nieustannie sięgamy po aparat fotograficzny. Zdjęcia z zagranicznych wojaży, filmy z imprez przy grillu – nasze wspomnienia, przechowujemy w formie cyfrowej na komputerach PC i laptopach. Jednak nietrudno o ich utratę.

Działanie wirusa, awaria komputera lub nasze niewłaściwie wykonane lub odruchowe posunięcia, mogą w łatwy sposób doprowadzić do utraty danych.

przechowywanie kopii zapasowej

Autor: Sahil Sagar
Źródło: http://www.flickr.com

W takich sytuacjach przysłowie „nie docenisz, dopóki nie stracisz” okaże się dla nas przykrą nauczką. Zważywszy na to naszym obowiązkiem jest zadbać o zabezpieczenie istotnych danych.Pamiętajmy, dyski twarde czy smartfony ulegają awariom. Możemy zostać okradzeni lub (szczegółyna ten temat: przejdź) po prostu zgubić urządzenia z naszymi danymi. Czasami mają również miejsce sytuacje w których tracimy dane z powodu własnego błędu lub pomyłki innych osób.

nośniki kopii zapasowej

Autor: Doug Coldwell
Źródło: http://www.flickr.com

A ”trojany”? Nieumyślne upuszczenie laptopa? Niestety przytoczone wypadki zdarzają się często, a odzyskanie danych jest bardzo kosztowne (zakładając, że w ogóle możliwe). Nie zapominajmy, by nie przechowywać wszystkich ważnych danych w jednym miejscu.

Sporządzanie zapasowych kopii danych polega na zapisaniu części lub części do wózków toyota całości danych przechowywanych na jednym nośniku (dysk twardy, dysk CD, dyskietka itd.) na innym nośniku na utraty danych oryginalnych. Można również, aby tworzyć kopie zapasowe tudzież duplikaty plików bez użycia zewnętrznego urządzenia przechowywania danych, tj. na innej partycji dysku twardego. Jednak ta opcja nie jest gwarancją bezpieczeństwa.

Utworzenie kopii zapasowej nie powinno być jednorazową czynnością – backup plików należy wykonywać regularnie, aby posiadać zachowaną kopię wszystkich plików, które stale wchodzą w nasze posiadanie.

Możemy znaleźć wiele programów – zarówno komercyjnych jak i tych za darmo, które sprawiają, że czynności te nie są trudne w przeprowadzeniu.

Warto uświadomić sobie, iż backup plikówodgrywa istotna rolę nie tylko w przedsiębiorstwach, lecz również w życiu prywatnym. Naiwnością jest wierzyć, że nic mu nie grozi.