Rodzaje, funkcje i budowa reduktorów do spawarek

Do najbardziej istotnych elementów składowych spawarki bez względu na to jaką techniką będziemy spawać należą reduktorygazowe. Rolą reduktorów do spawarek jest zmniejszenie ciśnienia gazu wyjściowego (np. z butli) do odpowiedniego poziomu ciśnienia roboczego, które jest wymagane przez palniki spawarek. Zależnie od konstrukcji palnika, substancje robocze – często Tlen(O2), i gaz palny – często Acetylen(C2H2), podawane są do palnika w takich samych wartościach ciśnienia roboczego lub Tlen jest bardziej sprężony od drugiego gazu.

spawanie

Autor: Paul Lindsey
Źródło: http://www.flickr.com
Reduktory do spawarek dzielimy ze względu na zastosowanie na reduktory do spawarek butlowe oraz reduktory do spawarek sieciowe. Reduktory butlowe instalowane są bezpośrednio na butli z gazem, a reduktory sieciowe montowane są na rurach systemu doprowadzającego gaz (przetestowane spoiwa do spawania).

Można również przeprowadzić inne rozróżnienie ze względu na konstrukcje: wyróżnia się reduktory jednostopniowe i dwustopniowe. Reduktory do spawarek jednostopniowe w swej budowie mają 2 komory wysokiego i niskiego ciśnienia, oddzielone za pomocą membrany znajdującej się między tymi komorami.

Jeżeli prezentowany tekst okazał się dla Ciebie wartościowy, nie wahaj się i sprawdź szczegóły tutaj cięcie plazmą wrocław – zobaczysz jeszcze bardziej szczegółowe dane.

Obrót pokrętła urządzenia w odpowiedni sposób wygina membranę czym wyregulowuje ciśnienie w butli albo układzie doprowadzającym. Reduktor do spawarek dwustopniowy, to układ dwóch reduktorów 1 stopniowych złączonych z sobą. Ten ostatni rodzaj urządzenia uważany jest za bardziej dokładny, dlatego pozwala na lepszą regulację oraz podtrzymywanie jednakiego ciśnienia roboczego.

Wszystkie reduktory do spawarek niekwestionowanie należy dobierać do konkretnego gazu z jakim zamierzamy je użytkować. Musimy pamiętać, że wyposażenie naszego warsztatu, w tym także reduktory do spawarki, a także wszelakie kable (zobacz producent kabli polska) spawalnicze niewątpliwie muszą mieć wszystkie potrzebne certyfikaty i spełniać wszystkie wymagane prawem normy. Tyczy to również spoiw spawalniczych i innej chemii spawalniczej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*