Rodzaje tynków i ich przeznaczenie. Jaki najpopularniejszy?

Ściany na zewnątrz i pomieszczenia, w dużej ilości przykładów, pokrywane są tynkiem. Tynk, to bardzo uniwersalne pojęcie, znaczące mieszankę z zaprawy lub gipsu. Zabezpiecza spodnie ściany przed działaniem czynników atmosferycznych oraz innych, działających wewnątrz budynków.

tableau - dom

Autor: Björn S…
Źródło: http://www.flickr.com

Do zastosowania na zewnątrz albo w pomieszczeniach, o większej wilgotności powietrza, znakomicie spełni swoją rolę tynk cementowy. Istnieje wiele jego rodzajów. Najpopularniejsze to tynki zwykłe, czyli cementowo-wapienne oraz tynki cienkowarstwowe. Te pierwsze, wykonywane są na miejscu budowy, nie mają zapewnienia jakości, z tego powodu są co raz mniej wykorzystywane. Te drugie są tworzone w halach produkcyjnych, i w gotowej formie masy dowożone są na plac budowy.

Jeśli zainteresował Cię niniejszy materiał, to nie wahaj się oraz przeczytaj szczegóły na stronie (https://www.heliodon.pl/zespol). Na pewno uznasz, że tam także są to niezwykle ciekawe informacje.

Tynki cementowe są również bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ze względu na gęstość, nakładanie jest cięższe i trwa dłużej, w przeciwieństwie do pozostałych mieszanek. Mieszanki cienkowarstwowe dostępne są w postaci gotowej do użycia. Dostępne są w wielu barwach, w ich skład wchodzą wzbogacenia mineralne, nakładają się stosunkowo lekko i mogą mieć krótszy czas wysychania.

Porównaj –

fotografijka - dom

Autor: Marco Verch
Źródło: http://www.flickr.com

Inną grupą tynków są mieszanki zdobieniowe. Często bardziej elastyczne, z domieszkami dowolnych kruszyw w celu imitacji innych materiałów. Można, z wykorzystaniem odpowiednich przyrządów, wykonywać najróżniejsze faktury. Tynk betonowy dekoracyjny da efekt przemysłowej ściany betonowej, zimnej, z charakterystycznymi ubytkami. Jeśli spróbujemy własnoręcznie wykonywać tego rodzaju tynk, dobrze jest poszukać w Internecie krótkich filmów instruktażowych – więcej…. Albo, po prostu skierować się do fachowców o wykonawstwo.

Zaciekawił Cię nasz tekst? Jeżeli tak, to zobacz ten użyteczny portal (https://www.drabest.pl/pl/19-akcesoria-do-drabin). Zgłębisz w nim materiały, które okażą się dla Ciebie zajmujące.

Tynk betonowy dekoracyjny można nanosić na jakikolwiek rodzaj powierzchni budowlanej stosowanej na ścianach w pomieszczeniach. Podłoże powinno się wcześniej odpylić i osuszyć. Dostępny jest w postaci proszku do wymieszania z wodą przed użyciem, albo wymieszanej już mazi. Przed wystartowaniem nakładania tynku, należy starannie wymieszać zawartość opakowania. Aby efekt nie był ciężki, dobrym rozwiązaniem jest umieszczanie imitacji betonu tylko na niektórych częściach mieszkania, na przykład na jednej ścianie, zaznaczając podział przestrzeni. Najlepiej kontrastować specyfikę szarego betonu z żywiołowymi barwami.Każde zastosowanie dekoracyjne będzie pasować, gdy jest spójne z całym zamysłem dekoracyjnym pomieszczenia. Cenne są oszczędność oraz zrównoważenie – te zasady winny przyświecać jakiemukolwiek projektantowi wnętrz.