Specyfikacja zasilaczy impulsowych – gdzie są używane?

Każde urządzenie elektroniczne wymaga zasilania. Często jest ono dostarczane w formie baterii, akumulatorów lub stałego dopływu prądu. Zdecydowanie rzadziej wspomina się z kolei o zasilaczach impulsowych, które wypierają od dawna używane zasilacze transformatorowe.

Zasilacze impulsowe

Autor: PEO ACWA
Źródło: http://www.flickr.com
Jak wyglądają zasilacze impulsowe?Dzięki specyficznym układom wyglądają dużo bardziej skomplikowanie od bardzo do nich podobnych, transformatorowych źródeł dostarczania prądu. Mimo to oferują one dostarczenie jak najlepszych parametrów, dzięki stabilnemu i niezależnemu (od pobieranego prądu) napięciu wyjściowemu. Zasilacze impulsowe można ulepszać, ulepszymy ich funkcjonowanie poprzez dodanie do nich stabilizatorów – więcej na stronie .

Zaintrygowały Cię dane zawarte w tym opisie? Jeżeli tak, to bezpośrednio z tego źródła (https://www.mercor.com.pl/pl/produkty/wentylacja-po%C5%BCarowa/zawory-odcinaj%C4%85ce/) masz możliwość przejść do bardziej precyzyjnych danych, które znajdują się w linku pod spodem.

Najczęściej są one w standardowych ofertach „impulsów”.

Mniejsze oraz tańszeDo zalet zasilacza impulsowego zaliczyć trzeba przede wszystkim małe rozmiary oraz niższy koszt produkcji (oraz materiałów z których te są wykonywane). Często stosuje się je w urządzeniach fabrycznychtakich jak komputer stacjonarny. Wiele popularnych komputerów zasilana jest przez zasilacze impulsowe o sporej wydajności.

Kliknij tutaj oraz zobacz polecane informacje (http://www.inter-bis.pl/wielopily), które też mówią o opisywanej problematyce. Przeczytasz tam informacje, które na pewno pogłębią Twoją wiedzę w tej sprawie.

Zobacz również:

Generują niewielkie zakłócenia – do pomiarowych urządzeń się nie nadadzą
Minusem zasilaczy impulsowych są z kolei skłonności do uzyskiwania zakłóceń na wysokiej częstotliwości, które najczęściej występują z powodu słabej jakości komponentów albo złej konstrukcji. Nie wolno ich stosować w urządzeniach mierzących z precyzyjnym pomiarem, jako że generują zakłócenia o niewielkiej częstotliwości, które odbijają się automatycznie na uzyskanym wyniku. Przy precyzyjnym wskaźniku nawet niewielka amplituda, spowodowana działaniem zasilaczy impulsowych, przyniesie niewłaściwy efekt.

Komplikacją wydaje się także duża ilość elementów, niezbędnych do prawidłowego działania zasilacza. W tej sytuacji wprowadzenie na początku obecnego wieku wielu układów scalonych, skomplikowane zasilacze impulsowe i tak trzymają się dobrze, w porównaniu do zasilaczy transformatorowych, które w praktyce zostały już wyparte. Ich plusem jest natomiast szeroki zakres napięcia wejściowego, który wynosi od 100 do 240 V. To daje możliwość na korzystanie z nich we wszystkich krajach świata.