Toaleta publiczna: jak prawidłowo wyposażać tego rodzaju miejsca

Toalety publiczne to nie tylko te, które kojarzone są z niezbyt przyjemnym zapachem i brakiem higieny. To także toalety szkolne, pracownicze, w centrach handlowych itp. Muszą być one odpowiednio dobrane do różnego rodzaju odbiorcy i spełniać wszelkie higieniczne normy. W jaki sposób i gdzie wyposażać takie miejsce?

Projekt publicznej toalety

Autor: Katarzyna Szpicmacher, Maja Matu
Źródło: Sanitec KOŁO Sp. z o.o.
Po pierwsze należy dokładnie określić dla kogo będzie przeznaczona toaleta, gdyż – co oczywiste – całkowicie odmiennie będzie to wyglądać się w przypadku kobiet, mężczyzn czy dzieci, niepełnosprawnych. Należy również sprawdzić, które akcesoria są nam naprawdę potrzebne, a które możemy traktować jako dodatek. Najgorszym typem toalet publicznych są te niepachnące przyjemnie, dodatkowo z zalaną podłogą, w której nie znajdziemy nawet kawałka papierowego ręcznika. W takich momentach często w ogóle rezygnujemy z korzystania. Dlatego też bardzo ważne jest, aby toaleta była dobrze wyposażona, posiadała prawidłową wentylację i przede wszystkim nie była mokra, a jej stan ciągle kontrolowany.

Po pierwsze warto zadbać, aby miejsce to było prawidłowo oznakowane. Osoba, która chce z niego skorzystać nie powinna mieć kłopotów ze znalezieniem oznaczeń prowadzących do toalet. Poza tym warto zapewniać naturalne oświetlenie, które nie będzie oślepiać użytkowników i nie będzie sprawiać wrażenia, że miejsce jest brudne. W niektórych wypadkach warto wyposażyć tego rodzaju miejsca w lampy owadobójcze – dodatkowe informacje o lampach owadobójczych. Może to stać się bardzo przydatne, szczególnie, kiedy do toalety wchodzimy z zewnątrz. Ważne są także odpowiednie materiały na podłogach czy ścianach. Muszą sprawiać, że ryzyko upadku będzie jak najmniejsze.

Masz ochotę zgłębić niniejszą sprawę nieco bardziej? Jeśli tak, to kliknij ten link i zobacz więcej w tym tekście (https://www.marmatddd.pl/dezynfekcja.html), który też omawia taką tematykę!

Warto dokładnie przemyśleć też układ toalet.

Toaleta publiczna

Autor: SCA Svenska Cellulosa Aktiebolaget
Źródło: http://www.flickr.com
Na przykład nie powinno się umieszczać pisuarów naprzeciw drzwi wejściowych lub tak, by były widoczne w lustrze naprzeciwko wejścia.

Kiedy już przejrzysz ten tekst, to zerknij również na podobne źródła, które zawierają równie interesujące informacje – one bardzo Cię zaabsorbują.

Zwiększa to poczucie komfortu zarówno korzystających, jak i wchodzących. Dobre jest również jeżeli w miarę możliwości jak najwięcej czynności można wykonywać bezdotykowo, np. spłukiwać toaletę lub myć ręce. Użytkownicy czują się wtedy lepiej. Kiedy korzystamy z suszarek do rąk, warto zamontować jeszcze dozownik z ręcznikami papierowymi, który może być bardzo przydatny w trakcie awarii. Konieczne są również oczywiście kosze na śmieci, dozowniki na mydło w płynie i środki dezynfekcji. Idealnie wyposażona toaleta powinna zawierać również uchwyty dla niepełnosprawnych, umywalki przystosowane do wzrostu dzieci czy miejsce do przewijania maluchów. Wówczas jesteśmy gotowi na każdą okoliczność.Należy bardzo dbać o higienę toalet publicznych. Ludzie, którzy z nich korzystają oczekują zachowania higieny. Powinniśmy pamiętać właśnie przede wszystkim o użytkownikach i sprawić, żeby mogli się poczuć jak najbardziej komfortowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*