O czym musimy pamiętać wybierając ogumienie do samochodu? Czego bez watpienia nie robić

Mnóstwo aut jest z góry dostosowana do przyjmowania więcej niż pojedynczego rozmiaru ogumienia opon. Praktycznie w większości przypadków możliwych do zastosowania opcji jest znacznie więcej, co nie oznacza, że przy doborze ogumiania może obowiązywać dowolność i że każda zmiana jak najlepiej będzie wpływać na komfort i bezpieczeństwo.

Opony samochodowe

Autor: Automobile Italia
Źródło: http://www.flickr.com
Czasami może się wydawać, że pragnienie zmiany wielkości ogumienia podyktowana jest małą dostępnością albo znaczną ceną opon w rzadszym rozmiarze. Takie zmiany (trzeba je jednak skonsultować z ekspertem) powodują oczywiście znaczniejsze lub mniej znaczne zmiany umiejętności samochodu.

Wyższy profil opony jest związany z poprawą komfortu, ale niewielką stabilnością samochodu na szybko pokonywanych zakrętach; węższe opony mogą powodować trochę znaczniejszą drogę hamowania, ale np. przyjemniejsze prowadzenie samochodu w koleinach podczas deszczu.

Dobierając opony, należy pamiętać o tak zwanych indeksach nośności i prędkości. Jeśli opona jest opisana 195/65 R15 91H, to: „195” będzie oznaczać szerokość opony w milimetrach, „65” to profil opony, „15” to średnica osadzenia, „91” to indeks nośności, a „H” to indeks prędkości. Indeksy nośności i prędkości są ze sobą powiązane: indeks nośności może określać największe obciążenie opony (w tym przypadku 615 kg) przy prędkości pokazanej indeksem prędkości (w naszym przypadku H = 210 km/h). Z kolei indeks prędkości opisuje nam największą dopuszczalną prędkość jazdy przy obciążeniu wskazanym przez indeks nośności. http://www.hurtopony.pl/ http://www.hurtopony.pl/opony-letnie.html

Zestawienie tych dwóch wskaźników to nic więcej jak wyznaczenie wytrzymałości opony na przeciążenia które wynikają z obciążenia i prędkości jazdy. Każdy producent samochodu określa minimalne wymagania w tej kwestii, więc trzeba się ich trzymać.

Z pewnością nie warto nabywać opon z indeksem prędkości „V” (do 240 km/h), jeżeli nasz samochód wymaga opon o indeksie prędkości „T” (do 190 km/h). Opony o wysokim indeksie prędkości są bardziej wrażliwe na działanie niskich temperatur, mogą być też trochę sztywniejsze od opon o niskim indeksie. Podsumowując, najlepiej, jeżeli nabywając opony, dobieramy jeden z rozmiarów rekomendowanych przez producenta samochodu. Wszelkie odstępstwa, choć często możliwe, mogą mieć wpływ na zachowywanie się samochodu. Wymieniając rozmiar opon, robimy to na własną odpowiedzialność.