Trwałe efekty rewolucji przemysłowej

Na początku XX w. miał miejsce ostatni akord przemysłowej rewolucji jakiej początku możemy wypatrywać jeszcze 100 lat przedtem. Wydarzeniem tym była zmiana sposobu wytwórczości. Miast realizować cały wyrób na jednym stanowisku ręcznie, składanie pojazdu podzielono na etapy i składano z ogromnej ilości jednakowych elementów. Przyśpieszyło to proces produkcji i zredukowało koszta tak, iż czterokołowiec stał się z biegiem czasu dobrem powszechnym nie zaś elitarnym.

fabryka

Autor: Sonny Abesamis
Źródło: http://www.flickr.com

Kolejnym krokiem jest automatyzacja procesu fabrykacji. W 2015 roku jest to w zasadzie codzienność. Automatyzacja procesów fabrykacji przebiega na różnych płaszczyznach, zacząwszy od poziomu zarządzania po fizyczną produkcje w hali. W zarządzaniu automaty odpowiadają za analizowanie jak też segregowanie informacji. W hali fabrycznej automatyzacja to zastosowanie wszelkiego typu automatów. Mogą być one zawiłe jak automatyczne obrabiarki i moduły liniowe zatem urządzenia umożliwiające transportować różne przedmioty z jednego końca linii produkcyjnej do drugiego. Wydawało by się iż coś takiego jest łatwe. Nic w wyższym stopniu błędnego. Moduły liniowe są rezultatem pracy wielu dyscyplin akademickich: inżynierii a także robotyki i zestawienia tych obu tychże dziedzin – mechatroniki (poznaj więcej szczegółów – ). To właśnie wykorzystanie nowoczesnych technik podejścia wydawałoby się banalnego zadania jakim jest przesunięcie dowolnego obiektu z miejsca na miejsce przesądza o uniwersalności narzędzi definiowanych jako moduły liniowe. Wykorzystanie ich – jak zapewniają producenci – jest niczym nie ograniczone, mogą one pracować tak w przemyśle elektronicznym jaki także w przemyśle ciężkim.

produkcja

Autor: NASA’s James Webb Space Telescope
Źródło: http://www.flickr.com

W miejscach gdzie praca ludzi może się okazać niemożliwa ze względu na warunki pracy, dla przykładu niewielką powierzchnię bądź niekorzystne warunki zewnętrzne (wysoka temperatura). Moduły liniowe wykorzystuje się wszędzie tam gdzie w toku wytwórczości wymagany będzie wysoki stopień higieny, dla przykładu produkcja mikroprocesorów bądź podobnych wyrobów (więcej tutaj: Oferta na łożyska liniowe).

Jeśli masz chęć znaleźć artykuły na omawiany temat, to przejdź tam (http://elmet-produkcja.pl/cnc-swidnica/) i przejrzyj inne informacje odnośnie przedstawianego zagadnienia.

Tak samo jak w wypadku linii produkcyjnej 100 lat wstecz moduły liniowe w znacznym stopniu wpływają na obniżenie kosztów wytwórczości przez jej przyśpieszenie. Nadmienione urządzenia mogą osiągać szybkość do 18 km. na godzinę!