Trzebielino – Pierwsza gmina w Polsce 100 procent LED

Poszukując oszczędności, władze samorządowe w Polsce częstokroć włączają oświetlenie tylko na kilka godzin wieczornych oraz porannych. Przykład gminy Trzebielino pokazuje, że dzięki mądrej inwestycji można oświetlić drogi a także ulice przez pełną noc, przy jednoczesnym obniżeniu wydatków na energię o ponad połowę, co ma zasadniczy wpływ na finanse wyżej nadmienionej gminy.

Oświetlenie ledowe

Autor: Ari Helminen
Źródło: http://www.flickr.com
Trzebielino, mała gmina leżąca w środkowo-zachodniej części województwa pomorskiego, licząca ponad 3800 rezydentów, jako pierwsza w naszym kraju zmodernizowała w stu procentach oświetlenie uliczne na nowoczesne jak też energooszczędne oprawy LED-owe . Całość została uskuteczniona w oparciu o formułę finansowania projektu z gospodarności wygenerowanych z redukcji rachunków za energię elektryczną. Warto zaakcentować, iż zastosowana formuła opłacania nie obciąży budżetu gminy.

W sierpniu 2012 roku, na terytorium gminy dokonano modernizacji 354 opraw oświetleniowych z czego 213 zastąpiono nowymi oprawami Selenium Led o mocy 55W i 73W. W innych oprawach, po gruntownym przeglądzie, funkcjonujące dotychczas źródła światła zostały podmienione na oszczędne źródła LED .

Przed modernizacją moc oświetlenia ulicznego w omawianej gminie wynosiła 54 kW, z kolei po wymianie na oprawy ledowe jest to 26kW! Ponadto zaszła znaczna poprawa oświetlenia ulic, zwiększyło się poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, a koszta zużycia prądu spadły o przeszło 50 procent. Zamontowane oprawy zostały też wyposażone w drajwery, fabrycznie zaprogramowane urządzenie modernizujące nasilenie oświetlenia, dzięki którym możemy uzyskać dodatkowe 30 % oszczędności zasilania.

Nowy system oświetlenia włączony w Trzebielinie jest nie jedynie energooszczędny oraz m2t czytnik rfid proekologiczny, ale również bardziej przyjazny dla rezydentów. Białe światło wysyłane przez diody LED spostrzeżone jest jako bardziej naturalne i jaśniejsze. Przy zainstalowanym białym świetle znacznie łatwiej rozpoznaje się przedmioty, kształty i odcienie po zapadnięciu zmierzchu.

Zwiększona widzialność to główny element przyczyniający się do poprawienia bezpieczeństwa na szosach.dostęp za darmo jesteśmy tutajJednym z ważniejszych kryteriów jakie na pewno przyświecały gminie podczas modernizacji oświetlenia były koszta. Jeśli idzie o oświetlenie uliczne led ceny w porównaniu z pozostałymi typami oświetlenia są istotnie bezkonkurencyjne.