W jaki sposób funkcjonują firmy, które zarobkowo zajmują się przewozem osób? Jakie trzeba spełniać warunki, by posiadać taką firmę?

Przewożenie osób busami określa ustawa dotycząca transportu drogowego, jak i akty wykonawcze tej ustawy. Czy prawo w zasadzie przewiduje, w jaki sposób powinny prezentować się tego typu przewozy, na przykład jak dużo pasażerów może jechać takim pojazdem?

jezdnia

Autor: Highways Agency
Źródło: http://www.flickr.com
Przepisy ustawy o transporcie drogowym wykorzystuje się w transporcie drogowym (wzmocnienie gruntu – przeczytaj więcej) w momencie przewozu osób w pojazdach o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 ton, w transportowaniu o charakterze zarobkowym.

Zaintrygował Cię ten komentarz z serwisu (http://pillowplate.pl/)? Jeżeli się z nim nie zgadzasz, to namawiamy do polemiki. Każda debata jest przydatna.

Ustawa ta jednakże nie ma zastosowanie do przewozu drogowego, który świadczony jest pojazdami samochodowymi przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewożenia nie więcej niż dziewięciu osób razem z kierowcą, w tak zwanymi niezarobkowym przewożeniu osób. Przepisy ustawy dotyczącej transportu drogowego stawiają dość szczególne wymogi formalne dla kierowców, jacy zajmują się regularnym przewozem ludzi o charakterze zarobkowym- . Tego typu wymogi muszą zostać spełnione, aby w ogóle można było wykonywać tego typu działalność gospodarczą. Wymogi powinny zapewnić bezpieczeństwo transportowanych osób. Podstawą uprawnienia do przewozu osób w transporcie regularnym jest otrzymanie licencji na przewóz.

kierowca w samochodzie

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Tego typu licencję wystawiają właściwe organy administracyjne, w krajowym transporcie drogowym będzie to starosta właściwy dla siedziby przewoźnika. Taką licencję takie organy mogą również cofnąć. Tak się dzieje w przypadku kiedy przykładowo wydano prawomocne orzeczenia jakie zakazuje właścicielowi pozwolenia świadczenia działalności gospodarczej, jaka objęta jest licencją, a również gdy przedsiębiorca nie spełnia wymagań uprawniających do wykonywania działalności w zakresie transportu drogowego lub też w sposób rażący naruszył warunki opisane w licencji. Dostanie certyfikatu kompetencji zawodowych ma związek z wymogiem zaliczenia egzaminu, jaki obejmuje, między innymi zagadnienia mające związek z bezpieczeństwem ruchu oraz stanem technicznym pojazdów, jakie są wykorzystywane w transporcie osób- .

Nie posiadając tego typu dokumentu nie jest możliwe, by założyć działalność gospodarczą w zakresie transportu osób. Jak to zrobić, by wybrać dobrą firmę? Na pewno jest to prostsze, jeśli mieszamy np. w Mielcu, bo taxi oferuje całkiem solidny, po bardzo dobrych cenach.